БСП за малко не спъна процедурата за регионалното депо.
Днес Общински съвет разгледа докладна за внасяне в ПУДОС на заявлението за отпускане на финансиране.
При първата процедура за гласуване бяха отчетени 15 гласа „за“ и 7 „въздържал се“, което означаваше, че решението не се приема.
Съветници от ГЕРБ обаче забелязаха, че електронната система не е отчела няколко гласа. Така се стигна до обявяване на 10-минутна почивка за рестартиране на системата и последва прегласуване. От БСП отново гласуваха с „въздържал се“, а Първан Дангов – „против“. Решението обаче бе прието с гласовете на останалите групи в ОбС.
Зам.-кметът Олга Китанова обясни пред съветниците, че до момента Община Дупница е изпълнила всички законови изисквания. Има доклад за ОВОС, ПУП, преминати са процедурите за преотреждане на земите, изготвен е подробен работен проект, включително Областна администрация издаде разрешително за строеж.
Искането до ПУДОС е за отпускане на финансиране за строеж на първата клетка за депониране на отпадъци, довеждащ водопровод, канализация, електрозахранване.
Припомняме, че регионалното депо ще обслужва общините Дупница, Сапарева баня, Бобов дол, Кюстендил, Невестино и Трекляно.
Финансирането на центъра за битови отпадъци е от ОП „Околна среда“.
След подаването на заявлението предстои управителният съвет на ПУДОС да разгледа внесения проект и да излезе с решение. Няма конкретен срок за произнасянето, като това зависи дали ще се искат корекции по проекта.
Регионалното депо се намира в землищата на селата Джерман и Грамаде. Там вече се работи по изграждане на инсталации за предварително третиране на смесени битови отпадъци и инсталация за компостиране на биоразградими отпадъци.
Реализирането на проекта за изграждане на депо за неопасни отпадъци е изключително важно за региона. Около това становище се обединиха членовете на сдружението.
„Рила еко“ бе създадено през 2011 г. на основание Закона за управление на отпадъците след решения на Общинските съвети на шестте общини.
Кюстендилска област е единствената област в България без регионално депо за отпадъци, което да работи по стандартите.
Шестте общини от сдружение „Рила еко“ в момента нямат алтернатива, освен да транспортират отпадъците си на регламентирани площадки.