Дуо художници ни учат на „Живот в цветове“ в „Джамията“.
Изложбата на Кристина Ляхтова и Танер Мерт ще бъде открита утре, 21 април, от 17:30 часа в Галерия „Джамията“.
В нея ще може да видим картините живопис на столичанката и уникалните творби на Мерт, изваяни с върха на шпаклата.
Кристина Ляхтова е ландшафтен архитект по образование, но през целия си живот рисува. След известен период на прекъсване, преди 6 г., се завръща към своята голяма любов – живописта. Вдъхновява се от своите лични емоции, вълнения и възприятия за околния свят. Рисува експресивно, с наситен колорит, което засилва въздействието на картините й.
Кристина има една самостоятелна и множество участия в колективни изложби.
Танер Мерт е родом от Балчик. Живял е в Истанбул и София, а от 10 г. се е установил в Самоков. До момента има 4 самостоятелни и участие в над 10 съвместни изложби.
Любимата му техника е рисуване с върха на шпакла. По този начин картините му придобиват ситен релеф, имат дълбочина, даже при гледане от различен ъгъл имат и лек 3D ефект. Често оприличават тази техника на поантализъм и даже има сравнения с автори като Жорж Сьора, Синяк… Целта на Танер обаче е да бъде разпознаваем и уникален.
„Мисля, че всеки автор трябва да се стреми да бъде оригинален. Да се стреми да се отличава, а не да се слива с другите автори. По този начин изкуството ще бъде разнообразно и винаги ще има интерес към него. Аз никога не съм взимал уроци на живо и умишлено ги избягвам. Може да карам по трудния начин и да ми отнема повече време и усилия, но поне знам, че така рисувам само аз. Разбира се, творческият процес е дълъг път и през годините може да се променя стил, техника, сюжети, изпълнение, но никога не трябва да губим своята оригиналност“, казва Танер. Напоследък той се изявява с групата „Любов на стативи“ . В нея се отличават имена като маестро Атанас Карадечев скулптор, Кристина Ляхтова, Васил Василев Зуека, Любо Кацаров, Милена Попова, Вили Костова. Освен това Танер е организатор и на единствения по рода си „Фестивал на картината“ в Самоков.
Картини на Танер Мерт са притежание в много частни колекции в много държави.