Дупница остава без кръвен център, от 1 юни дарителите трябва да пътуват до Кюстендил.
Решението е окончателно, а обяснението – нормативни изисквания.
Темата бе обсъдена от областния управител Катя Димитрова и директорът на кюстендилската болница Александър Величков.
Той е категоричен, че кръвовземането на различни места от кръвния център в Кюстендил не дава възможност да се спазят нормативните изисквания за съхранение на кръвта.
„Кръвовземането в Дупница не може да покрие нормативно определените изисквания. Налага се транспорт от Кюстендил до Дупница при всяко кръвовземане, което се извършва по различно време, което създава голям риск от увреждане на биологичния материал“, посочи директорът на МБАЛ „Д-р Никола Василев“-Кюстендил.
Всъщност кръвта в Дупница не се събираше „по различно време“, а само сутрин, като линейката тръгваше за Кюстендил по обяд – веднага, след като медицинската сестра в центъра я постави в контейнери и обработи документите.
Припомняме, че през последните години Общинската болница в Дупница бе предоставила безвъзмездно помещение за кръвен център.
Така се спестяваше пътуването до областния град на дарителите и то в кризисни ситуации, когато трябва да се събере кръв за спасяване на човешки живот.
Както е известно, при всяка операция – независимо дали планирана или спешна, болниците изискват предоставянето на бележка от близките на пациента, че са събрали посочен брой банки кръв. В бележката се посочват пациентът и болницата, за която са предназначени.
Разбира се, съществува вариант и да бъдат платени посоченият брой банки. Но това хем натоварва финансово близките в тежък момент,
хем не банкнотите могат да бъдат преливани на болния и да спасят живота му.
При възникване на нужда след 1 юни жителите на община Дупница и съседните общини щя трябва не само да търсят дарители, което не е лека задача, но и да ги убеждават да изгубят време и финанси в път до Кюстендил.
Още повече има случаи, в които кръводарители биват връщани, ако има причина, поради която не могат да дадат кръв в момента. Това означава, че готови да помогнат хора ще се изгубили пари и време в път до Кюстендил, което може да ги откаже да откликнат на апел за кръводаряване в бъдеще.
На фона на риска хора да се отказват да даряват кръв заради усложняването на процедурата, д-р Величков казва: „Кръвовземането е строго регламентирано по отношение на провеждане и съхранение на взетата кръв. Нормативните изисквания предполагат съхранението на кръвта, веднага след кръвовземане, при специфични условия – със съответната апаратура и техника, с които разполага областната болница. Когато тези правила се нарушат, има опасност от лизиране на взетата кръв и унищожаване на взетия биологичен материал, който е изключително ценен“.
Не става ясно има ли и колко са случаите на увреден биологичен материал през годините,
в които кръвният център в Дупница събираше кръв и я транспортираше до Кюстендил.
Както и може само да гадаем кое е по-големият риск – да се увреди събрана кръв или събирането на кръв да намалее още повече.
След 1 юни жителите на областта ще могат да даряват кръв само и единствено в отделението за Транфузионна хематология в МБАЛ „Д-р Никола Василев“-Кюстендил.
Поне прекратяването на дейността на пункта за кръвовземане в Дупница няма да наруши снабдяването с кръв и кръвни продукти на болниците в града. И досега банките се насочват към болниците едва след проверка в областния център. Кръвта към Дупница се изпраща след заявка до Кюстендил и се транспортират с дупнишка линейка.
Бъдещето, което изглежда категорично решено, ще покаже дали затварянето на центъра в Дупница ще доведе до намаляване на количествата събирана кръв в областта.
Възможността да се дарява кръв в Дупница ще остане само при провеждането на масови акции по кръводаряване. Те се извършват от екипи на Кръвен център-Кюстендил на предварително обявено място и в за предварително обявен срок – обикновено половин ден.