Парламентарни избори 2023
Лидерите на коалиция Продължаваме промяната-Демократична България Кирил Петков и ген. Атанас Атанасов се срещнаха с дупничани. Присъстващите се възползваха от възможността не само да зададат въпроси, но и да дадат предложения, да споделят свои идеи, а и притеснения. А тях лидерите и кандидатите за народни представители за област Кюстендил не само изслушаха, но и дадоха конкретни отговори и ангажименти.
„Всеки път, като вляза в Дупница, се сещам за моето детство. Тук прекарвах летата си. Дупница е градът на моята майка, тук се чувствам вкъщи. Дупница има всички възможности да бъде прекрасно място за живеене и работа, но не стига до крайния си потенциал. Потенциалът й може да бъде изпълнен, ако свършим работата си на парламентарните избори в неделя и на предстоящите местни избори.
Няма спасител, няма кой да дойде и да оправи нещата, няма кой да дойде с всички готови решения. Няма кого да чакаме.
Време е всички ние да влезем в каузата, в битката за по-добра България – всеки да прави каквото може по силите си. Когато ние влязохме в политиката, влязохме така – като спасители. Но разбрахме, че проблемите са много и са дълбоки. И разбрахме, че, ако не се обединим, няма как промяната да се случи“, каза Петков и разказа случая, който го е решил не само да остане в политиката, но и да потърси обединение и широка подкрепа.
„Когато Николай Денков представяше общия план за приоритетите в управлението и бъдещето на България, договорен между Продължаваме промяната и Демократична България, в парламента гледката беше следната. Празният стол на Пеевски, незаинтересовани лица и цъкащи в телефоните си депутати. Николай Денков изрежда как да подобрим здравеопазване, образование, социална система и пр., а отсреща никакъв интерес. В този момент погледнах надписа „Съединението прави силата“. Думите, които Стефан Стамболов произнася в читалище „Надежда“ във Велико Търново и се запитах това ли е имал предвид той. С кого да се обединим? С Пеевски и Цончо Ганчев ли? Тогава разбрах, че трябва да се обединим извън парламента, за да може следващия път вътре да има повече депутати, на които да им пука, а не да си цъкат в телефоните.
Ние бяхме 73-ма от 240 депутати. Така не можем да решим нищо. Трябва ни категорично мнозинство.
Иначе малка, но добре координирана група хора, успява да извлече ресурсите на голяма, но некоординирана група. Задачата ни сега е да се координираме, за да върнем нещата на мястото им – ресурсите да отиват по предназначение.
Да, цените на храните в България са високи, но как да не са, като внасяме висок процент от продуктите. Трябва да върнем българското селско стопанство и производство като приоритет. Но не шепа хора да взимат милиони левове субсидии, а да прехвърлим тези субсидии към малките ферми, които произвеждат зеленчуци, яйца, месо и пр.
Няма място в България където да не се говори от 30 г. за едни и същи проекти. Истината е, че те не са изпълнени не защото няма пари, а заради корупцията. Защото за нея е важно не само да бъдат откраднати парите, но и да бъдат откраднати лесно. Затова се избират проекти, където кражбата е лесна. За да се завърши една магистрала, например, трябва 1 млрд. лв. Да, но половината от този милиард беше даден за няколко водоемчета и сега нито пари има, нито оправени водоемчета.
Корупцията работи така – държиш пенсии и социални плащания ниски и в края на всяка година остават излишъци, които се разпределят от един човек, без решение на парламента.
И така всяка година 4 млрд. лв. изтичат в едни и същи хора, шепа хора, които се облагодетелстват. А много от партиите са просто куклен театър, който извлича дивидентите.
България не е бедна държава. Пари има, но се крадат и не се организират правилно“, посочи Петков и добави:
„Ние управлявахме точно 164 дни, макар че Борисов казва ту 2 г., ту 5 г., та вече и аз се обърквам.
Ние вдигнахме пенсиите, направихме детските градини безплатни, въведохме данъчни облекчения за младите семейства с деца. И така го изчислихме, че бяхме точно под 3% дефицит. Не взехме заеми, но какво – нямаше милиарди за раздаване в края на годината. А тези хора, тази шепа хора, са свикнали да си си ги взимат милиардите и затова започнаха да ни заливат с помия“, каза още бившият премиер.
За Еврозоната и Шенфген той посочи, че това е единственият правилен път на България: „Малките бизнеси трябва да могат да изнасят спокойно, без камионите им да стоят с дни на Дунав мост“.
„Ние се обединихме. Шест партии, а след това още две – Обединени земеделци и БЗНС. А след това получихме подкрепа и от 77 граждански организации. Това ме радва, защото усещам как хората започват да връщат духа си. Или заставаме рамо до рамо, или ще чакаме още.
Времето на промяната идва, Борисов също го усеща. Промяната ще дойде от всички нас“, каза още Петков.
От присъстващите той чу не само пожелания за успех, но и категоричното: „Няма да се давате, няма да преговаряте и няма да отстъпвате, а им потърсите сметка“.
Ген. Атанасов: Много е важно да бъдат пресечени корупционните схеми,
заради тях няма пари за здравеопазване, образование, пенсии…
Нашата основна задача е така да подредим държавата, че да прекъснем корупционните схеми, а парите да отиват по предназначение.
България е член на НАТО и ЕС, но не е пълнокръвен член, защото не сме в Шенген и Еврозоната. Българската икономика губи много пари от това, че не сме в Шенген. Освен че камионите чакат с дни по границите, икономиката губи милиарди. Движението на стоки и капитали ще бъде много по-лесно, когато влезем в Шенген.
Тези от Възраждане, това руско прокси, се опитват да изградят усещането, че сме несигурен съюзник, защото само те печелят от това.
А икономиката ни губи – само от превалутиране губи по 1 млрд. лв. на година.
Еврозоната и Шенген са пътят, но дори ГЕРБ се гънат по темата. Борисов хем поръча самолети от американците, хем прокара т.нар. Турски поток през България. 3 милиарда и 200 млн. лв. струва на българите, за да бъде прокарана газта на Путин до неговите приятели в Сърбия и Унгария. Ние, гражданите, платихме тръбата през България, без да имаме никаква изгода от нея. А на сръбска територия построеното бе платено от Газпром. Само един от „подаръците“ на Борисов, платен с парите на българите“, каза и ген. Атанасов.
Водачът на листата на коалиция ПП-ДБ Георги Стамов със съжаление пък сподели, че в областта и по-специално в по-малките населени места се усеща страх.
„Зависимост и страх. Има места, където думата на кметовете е едва ли не закон. Кметове от по 20 г., които са се превърнали във феодали. Но изборът е това – или променяме България, или ще изпращаме децата си на летището.
Трябва да се освободим от страха, за да освободим България от зависимостите“,
каза той.
Вторият в листата, дупничанинът Николай Табаков пък посочи, че гражданската активност, макар да е трудно, а и рисковано занимание особено в малките населени места, е единствен начин да върнем свободата и правата си.
„Аз съм първият човек, който стана граждански ищец по делото срещу горенето на отпадъци в ТЕЦ Бобов дол. Знаете, че тогава централата тровеше не само Големо село, но и Бобов дол и Дупница. После станахме двама, после станахме 100. С политика се захванах и заради това – ние, гражданите, трябва да сме част от процесите, да задаваме дневния ред“, посочи той.
А бившият учител и оперетен певец Ангел Алексиев похвали двамата дупничани в листата с кандидат-депутати на ПП-ДБ за област Кюстендил.
„И Ники и Павката Михайлов са мои ученици. Много добре сте ги избрали, страхотни момчета са. Това е начинът. Избирайте образовани хора, хора, които променят обстановката и заобикалящата среда. Пожелавам на всички ви да имате сили и да работите за България“, каза Алексиев. А съветът му: „и не превръщайте народният представител в професия“ беше приет от политиците с одобрителни аплодисменти.
След въпроси от граждани бе обсъдена почти всяка сфера от „живия живот“, а изводът бе един – проблемите са много, а за решенията е нужно стабилни парламентарно мнозинство и правителство. Затова гласувайте с №12 на изборите в неделя!
Може да видите повече за кандидатите за народни представители на ПП-ДБ за област Кюстендил ТУК
Купуването и продаването на гласове са престъпления