Най-после Дупница ще отдаде заслужена почит на Димитър Икономов, спасител на българските евреи.
Предложението на сдружение „Шалом“ за издигане на паметник на народния представител бе подкрепено единодушно от Общински съвет на редовната сесия днес.
„Този паметник не само е нужен, той е твърде закъснял. Димитър Икономов е оставил следа не само в историята на Дупница, но и в националната история. Той е един от спасителите на българските евреи. Декларирам пълната подкрепа на ОбС към инициативата“, каза председателят на местния парламент Костадин Костадинов. Той дори пожела „да бъде грандиозен паметник“.
Паметникът „Спасител на българските евреи“ ще бъде разположен на Градската градина в Дупница,
недалеч от мястото където е била родната къща на Димитър Икономов.
Районната организация на евреите „Шалом“ вече има проект за това как ще изглежда паметникът. Той ще представлява бронзова композиция на две фигури. Тази на народния представител и еврейско дете с куфар.
Димитър Икономов е юрист по образование, работи като адвокат в Дупница и е бил председател на Адвокатската колегия. Бил е и дългогодишен председател на настоятелството на читалище „Напредък“.
През 1940 г. е избран за народен представител. Като депутат се включил в комисията към Министерство на народното просвещение и в Комисията по финанси.
По негова инициатива най-после е удовлетворена молбата на дупничани да бъде открит Областен съд в Дупница.
Димитър Икономов е първият депутат, от когото започва борбата за спасяването на българските евреи. Той сигнализира зам.-председателя на Народното събрание Димитър Пешев, че е започнало извозване на евреи от Беломорието. А за това се разбира случайно. Съпругата на Икономов и нейна приятелка се разхождат в района на гарата и чуват човешки стенания от спрели за почивка вагони. Жените веднага се свързват с Икономов и му предават какво са разбрали.
Той е един от 43-та депутати, които на 17.05.1943 г. подписват петиция до министър-председателя Богдан Филов, с която се обявяват в защита на евреите.
Димитър Икономов е германофил, влюбен в изкуството и културата на Германия, но повече от всичко уважава човешкия живот.
С лични усилия успява да освободи някои евреи от Беломорска Тракия, подготвени за депортиране към Германия.
Моис Давидов, председател на еврейската общност в Дупница, се застъпва за Икономов, като пред т.нар. Народен съд изтъква, че „Димитър е спасил много животи и евреи от репресии“.
Това обаче не трогва режима, дошъл на власт с 9-септемврийския преврат.
Икономов е един от 67-те народни представители, осъдени на смърт от т. нар. Народен съд.
Конфискуван е целият му имот (къщата му на Градската градина) и му е наложена глоба от 5 милиона лева.
Екзекутиран е с изстрел в главата на 1 февруари 1945 г.
Тази дата, датата на най-масовият трибунал в Европа след Втората световна война, е обявен за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим по предложение на президентите Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).
На 1 февруари 1945 г. 147 души, между които трима регенти, 67 народни представители, министри, царски съветници, генерали и полковници, са осъдени на смърт. Присъдите са изпълнени още същата нощ, а денят остава в историята като Кървавия четвъртък.
Т. нар. Народен съд е извънреден съдебен орган, създаден след окупацията на Царство България от Червената армия на СССР и от властта на Отечествения фронт в нарушение на действащата по това време Търновска конституция.
Присъдите на „Народния съд” са посочени като едно престъпленията на комунистическия режим в приетия през 2000 г. от 38-то Народно събрание Закон за обявяване комунистическия режим в България за престъпен.