Най-после! Започва рекултивацията на старото сметище в Дупница!
Същинските дейности по проекта започнаха днес с първа копка, преди която кметът Методи Чимев разби бутилка шампанско в кофата на багера.
А всъщност новината е повод всички дупничани да си отворим шампанско, защото рекултивацията ще сложи край на системното обгазяване на града и съседните села!

Както е известно, натрупването на метан в пластовете отпадъци водеше до самозапалвания на сметището. Пожарите бяха почти невъзможни за контролиране и потушаване, като не само тровеха въздуха, но и криеха реална опасност за работещите на терен.
Рекултивацията на старото сметище ще се изпълни по проект на Община Дупница, финансиран от ОП „Околна среда“.
Обща стойност на проекта е в размер на 5 059 839 лв. с ДДС, като е 100 % безвъзмездна финансова помощ.
Дупнишкото сметище е без аналог и рекултивацията му е истинско предизвикателство от техническа гледна точка.
Теренът е около 80 дка, а денивелацията му е около 70 метра. Сметището представлява реално езеро от всевъзможен боклук, трупан десетилетия.

Събитие от изключително значение за цялата Община, но най-вече за Дупница, Бистрица и Джерман, които бяха обгязявани при самозапалванията. Това каза днес кметът Чимев и добави:
„След 6 месеца темата ще бъде приключена“.

Фирмата изпълнител трябва да се справи със сложната задача до края на януари 2023 г.
„Всички притеснения и проблеми са изчистени и срокът за изпълнение вече тече. След рекултивацията теренът ще прилича на язовир – в долната част ще бъде изградена стена. Ще се работи с повишено внимание и вярвам, че няма да има проблеми“, посочи още градоначалникът.

В долната част на терена ще да бъде изградена стена, а отделящите си при гниенето на трупаните с години отпадъци ще бъдат уловени.
Припомняме, че заради съдебно обжалване на избрания изпълнител сключването на договора за рекултивацията се забави. Той стана факт едва през месец юли 2021 г. Изпълнител е консорциум „Еко– Дупница“. В обединението участват кюстендилската „Булплан инвест“, благоевградската „Браво строй“ и „Инвестиционно проектиране“-Шумен.
Припомняме още, че работния проект бе входиран след редица перипетии. Наложи се да се изяснява безопасността на далекопроводи на ЧЕЗ. Наложи се и да се мине процедура със земеделското министерство, след като се оказа, че около 20 дка се водят горски фонд.

Днес кметът даде спокойствие по още един изненадващо възникнал проблем – ще стигне ли финансирането.
Припомняме, че първоначалното искане на Община Дупница бе за по-голяма сума заради спецификата на терена. То обаче бе отхвърлено от тогавашния екоминистър Емил Димитров, въпреки че нуждата бе доказана и имаше принципно съгласие от управляващия орган на ОП „Околна среда“.
Така хем проектът тръгва с финансиране за не толкова сложен терен, хем сега ще трябва да се изпълнява след скока на цените.
„Фирмата изпълнител увери, че ще се справи. И двете страни искаме да се работи максимално добре и бързо, така че за момента няма притеснения“, посочи Чимев.
Старото депо представялва 79 дка запълнени с отпадъци – включително и във височина. Дебелината на пластовете варира от 5 до 35 м, а изчисленията показват, че обемът на отпадъците е от порядъка на 465 000 куб. м.
Сметището бе закрито в края на 2019 г. От 1 януари 2020 г. се ползва като претоварна площадка, като отпадъците се извозват до площадката във „Филиповци“.
