Нова камбана ще „пее“ от най-стария храм на Дупница – „Св. Николай Чудотворец”.
На 47-килограмовата камбана е изобразено разпятието, излят е и надпис с годината на освещението и поставянето й. На надписа присъства и името на дарителя Юлиян Манов, с чиито средства в момента се извършва цялостна реставрация на построения през 18 век храм.
Камбаната, която вече е осветена и монтирана, е изработена от пловдивска фирма на богослова и електроинженер Гаро Ананян. Негово дело е и монтираният електронен механизъм за биене на църковните камбани.
Новата камбана бе поставена на мястото на една от трите стари камбани, която неизвестно кога и при какви обстоятелства е била открадната. Липсващата камбана е била най-малката от трите и на нея е бил изобразен св. Никола.
Старите камбани са поставени в периода 1936-1937 година. Патронът на храма е изобразен и върху най-голямата камбана. На нея е излят следният надпис: „Направени по съдействието на църковното настоятелство: свещеник Никола Демиревски, Александър Табаков, Димитър Чапкънов, Стоичко Захариев и Никола Т. Илиев при храма св. Никола, гр. Дупница, 1936 г.”. През следващата 1937 година е била поставена и другата, запазена и до днес, камбана. На нея са излети образите на св. Богородица и Спасителя. Присъстват и имената на камбанолеярите.
Kамбанарияta е изградена през 1929 година, когато е направено последното пристрояване на храма. Макар и построено много по-късно, кубето е красиво и хармонира отлично с цялостната архитектура на храма. То се издига над центъра на артиката. Pокрито е с ламарина, а върху него се издига красив железен кръст. В иззидана ниша върху лицевата му страна е изобразен патрона на черквата – св. Никола. Камбанарията вече е ремонтирана в рамките на цялостната реставрация на храмовата сграда.
След повече от 40-годишно прекъсване камбаните на „Св. Никола“ ще започнат да свикват вярващите за богослужение съвсем скоро.
Официалното откриване е планирано за месец април тази година. „Нека повече никога камбаните да не престават да бият”, пожелава отец Иван Айдаров, председател на Църковното настоятелство при храма.
Най-старата дупнишка черква е архитектурно-строителен и художествен паметник на културата.