Отбелязваме с изложба 130 г. от рождението на първия академичен художник на Дупница – Димитър Топлийски.
Експозицията вече е подредена в голямата зала на Общинската художествена галерия и ще бъде официално открита в навечерието на празника на града – 18 октомври, сряда, от 19 часа. Организатори на изложбата „Природата-най-великият художник“ са семейство Топлийски, Община Дупница и Исторически музей-Дупница. С нея ще бъде отбелязано както 130 г. от рождението на Димитър Топлийски, така и 125 г. от рождението на съпругата му, Елена.
Димитър Топлийски е майстор на градския архитектурен пейзаж, но той е бил и страстен почитател на природата, особено на Рила планина. С предпочитания от него импресионистичен подход, създава поредица картини на окъпани в светлина градски къщи. Колоритното му творчество е наситено с архитектурни силуети, които отдавна са изчезнали заедно със своето време. В платната на художника обаче те са все така живи и продължават да свидетелстват за някогашния градски облик и живот на Дупница. На някои от работите си авторът е придал допълнителна одухотвореност, като е включил човешки фигури. Така е пресъздал автентичната атмосфера на някогашния централен площад на Дупница, оживявайки го с характерни типажи. Например, в изложбата ще видите градска улица събрала в една сцена конска каруца и облечени по европейска мода двойка. Обърнатите лице и поглед на жената директно към художника създават усещането за снимка, хванала ежедневния пулс на обикновен градски ден.
Топлийски създава и немалко панорамни пейзажи, в които градът е „заснет“ на фона на планината. Характерни за платната на майстора са едрите обобщаващи мазки, които започват да се използват за създаването на релеф на творбите именно от това поколение художници.
Освен че платната му са запазили градската архитектура и дух на Дупница, той е обичал да рисува планината, Самоков и град Рила.
В изложбата са включени и портрети, включително на съпругата му Елена и автопортрет на художника.
Димитър Топлийски е роден на 3 октомври 1893 г. в Дупница. През 1909 г. в смесената гимназия в Дупница започва да преподава Алексадър Мутафов. Именно той забелязва таланта на младежа и му помага да се подготви за конкурса за прием в Рисувалното училище – 1911 г. На приемните изпити той е бил в една група с Владимир Димитров-Майстора. Оттогава двамата останали сърдечни приятели. Топлийски е поддържал добро приятелство също с Чудомир и с Щъркелов.
По време на Балканската война Димитър Топлийски прекъсва обучението си. Прекъсва и втори път – поради липса на средства след смъртта на баща му. През 1920 г. завършва училището с много добър успех в класа по живопис на Иван Мърквичка и е сред любимите му ученици. Професорът кани Топлийски да остане като преподавател в новооткрития Керамичен отдел и да го ръководи. Младият творец отказва, за да може да се грижи за семейството си и става учител в гимназията в Дупница.
Междувременно се посвещава на друга своя творческа страст – сценографията. През 1946 г. постъпва в театъра на Враца като художник, проектант и изпълнител, където остава 4 сезона. След това работи в Народната опера. Поради заболяване обаче напуска и се връща в Дупница.
Топлийски, първият академичен художник на Дупница, обучава цяло поколение художници, а след създаването на професионалния градски театър работи пет години като сценограф.
Автор е на сценичното оформление на повече от 60 пиеси, опери и други постановки.
Но не изоставя и попрището си на живописец. Има осем самостоятелни изложби, участва в общи експозиции в София и в Пловдив.
Той и съпругата му са членове на управителния съвет на благотворителното дружество „Милосърдие“. Елена Топлийкса е председател на дружеството от 1932 до 1941 г., а двамата са сред организаторите на сиропиталище в града.
Преди година, на тържествена сесия на ОбС-Дупница Димитър Топлийски и синът му арх. Тодор Топлийски бяха отличени със звания „Почетен гражданин“.
И ако баща Топлийски пресъздава градската архитектура и дух на Дупница чрез палитрата и платното, то синът му е архитектът, преобразил облика на Дупница,
а и на много други български населени места.
Арх. Тодор Топлийски изработва градоустройствени планове на жилищни комплекси и квартали в Дупница. Проектира градоустройствените планове на населените места: Джерман, Гюешево, Слокощица, Горановци и др. Автор е на проекти за търговско-административни сгради, културен дом, спортен комплекс, жк „Бистрица“, квартал „Муструков“, кв. „Хр. Ботев“ в Дупница, както и редица жилищни сгради в Дупница, Кюстендил, Сапарева баня, Бобов дол и др.
Арх. Топлийси изработва идейно-застроителен план на курортна зона в с. Бистрица, както и идеен проект за пионерски дом в Дупница. Проектира кооперативен пазар и подземен паркинг за 140 автомобила. Прави и архитектурно-художествено оформление на пешеходна зона и подробен застроителен план в централната градска част на Дупница. По негова идея се прави разширение на Българска народна банка, Културен дом и читалище. Ръководи проектантски колектив за разработването на Общ градоустройствен план на Дупница в периода 1970-1975 г. Той разработва такива и за много други градове в България.
Също като баща си, арх. Топлийски твори и като художник. Има реализирани повече от десет самостоятелни изложби, включително в Люксембург през 2018 г. и в София, по случай председателството на България в ЕС.
Историята на фамилия Топлийски е дълбоко преплетена с историята на Дупница от края на ХІХ и през целия ХХ век.