Работодателите в областта искат дисциплина, продуктивност, знания и издръжливост на стрес.
Това става ясно от проучване на потребностите от работна ръка. Заключенията от него бяха обсъдени на онлайн заседание на Комисия по заетост към Областния съвет за развитие. В онлайн форума се включиха областният управител Александър Пандурски, неговият заместник Валентина Караганова и ангажираните по темата институции.
Резултатите от направеното проучване представи Юлиан Карпузов от Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил. Той обясни, че
проучването е направено в периода 7 септември – 14 октомври и е второто за тази година.
В работната група, направила проучването, са включени представители на Областна администрация, Община Кюстендил, ДБТ – Кюстендил, ДБТ – Дупница, работодателски организации, неправителствени организации и други.
Преобладаващата част от работодателите, попълнили анкетата, са от частния сектор, което може да даде ясна представа за търсенето и предлагането на работна сила на местно ниво. Анкетата може да послужи като основа за определяне на по-нататъшни приоритети за развитие на пазара на труда на областно и на ниво общини. „Тази анкета може да с използва от РУО при държавния план-прием“, подчерта Карпузов.
Най-голям брой работодатели, попълнили анкета, са от сектор „Търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство” –
45,7%. 91,2% от работодателите имат средномесечен брой на персонала до 9 наети лица, а 7,4% – от 10 до 49 наети лица
Сред най-важните знания и умения, които работодателите считат, че трябва да притежава персоналът, са: умения за самоконтрол и дисциплина“, умения за работа под напрежение, продуктивност, социални умения, креативност, практически знания и умения за прилагане на нормативната уредба в областта на здравословните и безопасни условия на труд. Освен това се иска сътрудничество, знания и умения за предаване на натрупан опит, въвеждане в работата, текущо оценяване и обратна връзка, знания и умения за работа с клиенти чрез осъществяване на промотиране, продажби, търговски умения и водене на преговори.
Като най-важна компетентност, която трябва да притежава персоналът, се определя инициативност и предприемачество.
68,5% от работодателите декларират, че няма да търсят нов персонал в следващите 6 месеца.
88,6% от тези които търсят персонал, декларират, че срещат затруднения при намирането на работна сила.
Анкетираните работодатели изпитват най-големи затруднения за намиране на служители за професии: „Оперативен счетоводител” и „Касиер“ по 12,6%; „Шивач“ – 8,3%; „Строител” – 6,3%; „Търговски представител” – 6,3%; „Монтьор на транспортна техника” – 6,3%; „Работник по транспортна техника” – 6,3%; „Работник в горското стопанство” – 6,3%; „Асистент на лекар по дентална медицина” – 6,3%; „Здравен асистент” – 6,3%; „Заварчик” – 3,3% и „Ресторантьор” – 3,3%,
От анкетираните 22,6% декларират, че следваща COVID криза няма да окаже влияние. 5,9% декларират, че няма да могaт да запазят персонала при каквато и да е финансова подкрепа, в случай на нова вълна на COVID-19. 88,1% считат, че в случай на нова вълна и ограничителни мерки във връзка с COVID 19, е възможно да не освободят персонал при наличие на финансова подкрепа за 80% от разходите за възнаграждения и осигуровки на персонала.
За анкетираните работодатели с приоритет е търсенето на специалисти със средно образование в следните професионални направления: Търговия на едро и дребно; Производство и технологии — текстил, облекло, обувки и кожи; Счетоводство и данъчно облагане. Следват: Транспортни услуги; Горско стопанство; Финанси, банково и застрахователно дело; Строителство; Дентална медицина и зъботехника; Пътувания, туризъм и свободното време; Секретарски и административни офис дейности; Здравни грижи; Администрация и управление.