Белоградчишкият епископ освети новия параклис в Самораново.
С „честит празник“ местни и гости се поздравяваха от рано сутринта днес пред параклиса „Св. Иван Рилски“.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СЪБИТИЕТО В РУБРИКАТА НИ ОБЕКТИВ
Зад изграждането на храма стои списък със стотици дарители, но двигател на начинанието е фамилията Севдини. Или както ги нарича игуменът на Руенския манастир отец Йоан – машинистите на влаковата композиция.
„Идеята да направим параклис е на повече от 10 г. Не искам да казвам, че това е храм на Севдини, защото помогнаха много, много хора. Цяла седмица ще ми трябва да изброя кой с какво е помогнал. Храмът е и техен, но по-важното е, че
храмът е на всеки, който влизайки, ще го приеме за свой“,
каза за largoto.bg Михаил Севдин. Вече се усмихва на подмятанията: „тоя па, горския, си направи черква“, каквито се чували и се чуват из дупнишкото село.
„В началото се ядосвах, като чуех такива приказки, защото ги приемах за упрек. Но има ли всъщност по-хубаво от това да оставиш след себе си храм? Вече не се ядосвам. Щастлив съм в този чудесен ден! Всеки ден, още докато не бяхме готови, тук идваха много хора. Предимно майки с малки дечица, защото мястото е тихо, гледаме да поддържаме. Дечицата могат свободно да си играят по полянката, да се катерят по камъните. Чудесно е, защото тук хората намират спокойно място, ще има къде да запалят свещ и да се помолят“, каза още Севдин.
Строежът на параклиса започнал през есента на 2020 г. Преди зимата са подготвени основите, а от 24 февруари 2021 г. започнало изграждането на стените.
„Изградихме параклиса за 8 месеца! Благодарение на всички, които помогнаха и продължават да помагат. Мога смело да кажа, че се получи много красив храм.
Стенописите са дело на Ангел Илчев. Невероятен зограф и човек. Той ще остане в историята като Саморанския майстор,
както има Боянския майстор“, казва Михаил и добавя, че името на параклиса е избрал не заради съновидение, а заради историята.
„Много хора казват, че взимат решението да построят параклис, защото им се е присънило. Така и имената избират. Аз не. Не съм сънувал. Просто знаех, че трябва да направя параклис. И както знаех това, така знаех и че ще носи името на св. Иван Рилски. Казват, че някъде тук е минавал древният път от Германея до Стоби, който след Бистрица се е наричал Бели път. В записки на Владислав Граматик е отбелязано, че процесията с мощите на св. Иван Рилски е спряла за нощувка край река Джерман на път за Рилския манастир. Не искам да създавам нова история, но има вероятност мощите на светеца да са минали оттук някъде. Но дори и да не е така, св. Иван е закрилник на целия български народ“, казва още Михаил.
Отвътре стените на параклиса ще са изцяло със стенописи.
Има само две икони – на Света Богородица и Исус. Към момента са готови стенописите при олтара и част от „първия пояс“.
„Започнах работа през септември, като прекъснах в най-студените седмици. През това време работих над царските икони. Те са единствените, които ще стоят в храма, всичко друго ще бъде стенописи. На първия ред ще бъдат Света Богородица и св. Иван Рилски – от лявата страна, и св. Петка, св. Йоан Кръстител и Архангел Михаил – от дясната страна. Горният пояс ще представлява 12 сцени от живота на Христос. Готови са Рождеството и Възнесението. Над олтара е Св. троица, като този стенопис също е готов“, каза Ангел Илчев.
Трябват му още месеци, за да завърши стенописите. Работата му е бавна, защото зографът спазва както канона, така и технологията, която да гарантира „дълголетие“ на стенописите.
Илчев е работил по изписването на много храмове, но за първи път работи сам.
„Работя сам, но решенията взимаме както с настоятелството, така и с монасите от Руенския манастир“, добави той.
Сутрешната служба в новия параклис води отец Добри.
Освещаването събра много местни и гости. Службата води Белоградчишкият епископ Поликарп, който няколко години бе игумен на Руенския манастир, а в момента е и викарий на софийския митрополит.
По традиция местните бяха подготвили пити и сладкиши, които бяха раздадени за здраве.
Освен завършването на стенописите, предстои и изграждане на камбанария. Към момента са подготвени основите й.