Градският съвет на Чикаго обмени опит с Дупница по отношение на жилищната политика и изграждането на социални жилища. Това стана по време на онлайн конференция, част от поредица събития, протичащи под надслов We Will Chicago.
Дупница е впечатлила ръководството на американския мегаполис с проекта за социални жилища,
които бяха изградени на мястото на бившите казарми. Припомняме, че проектите „Дом за всеки“ и „Интегра“ бяха финансирани от ЕС. Информация за проекта е достигнала чрез служителка на кметството на Чикаго, която преди време е работила в България като доброволец. А също и чрез информационните платформи на ЕС, където е публикувана информация за проекта.
Този панел бе първият от поредица събития. Целта му е да се проведе разговор с международни и местни лидери за споделяне на най-добри практики, опит и иновативни методи.
„Чикаго е един от най-сегрегираните градове в САЩ. Ние искаме да покажем някои начини, по които жилищното строителство и развитието на кварталите могат да интегрират населението. Да предоставят възможности за повишаване на благосъстоянието и да развиват общностите“, казват организаторите.
Проектът на Община Дупница беше представен от главен експерт „Европроекти“ Десислава Иванова, която е и координатор в екипа за управление.
„За мен беше чест да представя нашия проект пред чикагската общественост. Чикаго е град, с който се чувствам тясно свързана, тъй като именно него са избрали за свой втори дом много наши съграждани и мои лични приятели. В дискусията от американска страна участваха комисар Хуан Себастиан Ариас, заместник-директор по политиката, офис на кмета и Мариса Новара, комисар, Департамент за жилищата. Домакин бе Дрю Уилямс-Кларк, Директор на Департамент Справедливи и устойчиви общности, към Градски съвет за планиране. Модератор на събитието беше Хедър Д. Париш, изпълнителен директор на фонда Албърт Пик младши. В събитието трябваше да се включи и Еманюел Грегоар, първи заместник-кмет на Париж. Непредвидени ангажименти провалиха участието му.
Лично аз бях впечатлена от факта, че макар и в различни мащаби градовете ни са изправени пред едни и същи проблем с жилищната политика и сегрегираните етнически общности. Колегите от Чикаго пък бяха впечатлени от пакета социални услуги, които сме предоставили на целевата група, както и от мащабното безвъзмездно финансиране от страна ЕС и републиканския бюджет. Изявиха желание след време да се запознаят с нашия проект и социалните ни дейности на място“, коментира Иванова.