Древният град Германея заживява отново в сърцето на Сапарева баня.
Това ще се случи с реализирането на дългоочаквания проект „Древен град Германея“ на Община Сапарева баня, в партньорство със Столична община и Археологически музей-Сандански.
Проектът включва преместване на откритата в Сапарева баня гробницата и създаване на археологическа експозиция в самостоятелна сграда в близост до емблемата на общината – Гейзера. Ще бъде изпълнена още консервация, реставрация и експониране на Източна порта. Проектът включва и създаване на един комплекс от няколко сгради в национален стил, характерен за отделни географски области, с които се представят съответно и занаятите. „Така ще се създаде една занаятчийска чаршия – улица, където ще се възродят старите занаяти.
Ще се създаде и етнографска експозиция, която показва бита и културата на региона на Горно Дупнишко поле“,
обясни археологът д-р Светла Петрова.
Преместването на откритата през ноември 2020 г. гробницата ще бъде сложен и дълъг процес, а осъществяването на проекта ще отнеме няколко години.
Той беше представен от д-р Петрова на среща в Сапарева баня. На нея присъстваха областният управител Александър Пандурски, зам.-министърът на туризма Мариела Модева, кметът Калин Гелев, председателят на ОбС Васил Маргин, зам.-кметът Емилия Елчинова. Както и Лава Коцева – директор на 75 ОУ „Тодор Каблешков“-София, общински съветници, бившият народен представител Радослава Чеканска, ученици и граждани.
Областният управител обърна внимание, че
Сапарева баня е „двигател“ на туризма в региона.
„Областта ни има забележителни дадености и прекрасна история, която започна от дълбока древност. Както Германия тук, така и древен Велбъжд, и Рилският древен град Стоби. Трябва да ги съберем заедно, с общи усилия, за да ги превърнем в една нова туристическа атракция“, посочи той.
Зам.-министърът на туризма Мариела Модева поздрави домакините за идеята и усилията да се реализира такъв проект. „Сапарева баня е знаково селище. Тук има уникално съчетание на природни дадености, минерална вода със специфични характеристики и културно наследство. Всичко това е предпоставка за реализирането на т.нар. „специализирани форми на туризъм“. Като представител на Министерство на туризма бих искала да заявя нашия ангажимент да подкрепим този проект от гледна точка на неговата значимост. И за да може всички онези чужди и български туристи, които идват тук, да открият за себе си това уникално място и да станат посланици на България“, каза тя.
А за възникването на идеята, прераснала в проект, разказа кметът Калин Гелев.
„С реализирането на проекта ще покажем културно-историческото наследство на нашата община. Надявам се всички вие, а най-вече нашите деца и ученици, да бъдете посланици на древната красота на община Сапарева баня. Посланици на това какво е представлявала Източната порта и гробницата, открита съвсем скоро от г-жа Светла Петрова. Това е и родното място на едни велик пълководец – Велизарий. Балнеоложкият, СПА и планинският туризъм вървят добре, но нещото, което липсва на нашата община, е популяризиране на историческото и културно богатство, което имаме. Няма как да не сме горди, че сме наследници на тази история, затова вложихме големи усилия, време и средства да осъществим този проект“, каза Гелев.