Колоездачът от Дупница Велин Дойчев е първи в годишното класиране по ендуро за мъже до 21 години. Той бе награден само преди дни на специална церемония в София „Колоездач на годината“. За да стигне до върха Велин премина прецизно през състезанията в Петрич, Благоевград, Пампорово, Витоша и Челопеч. По регламент всеки кръг носи точки за ранглистата спрямо мястото в класирането.
Велин Дойчев разказа пред largoto.bg за надпреварата във Витоша, която за него се оказва много емоционална. „Точно се бях върнал от Световната купа по ендуро в Италия, а на следващия ден ми беше състезанието на Витоша. Първият етап мина ОК, но на втория етап си счупих колелото. Добутах го до долу, бавно се спусках. Един приятел ми даде неговото колело, за да завърша състезанието. По правилник си получих наказателните 5 минути в общото време. После на единия етап станах втори, на другия – първи. Общото ми време беше за 8-о място. Като се сменя колело, ми добавят по 5 минути от всичките ми времена по спускане. Така се оказах 15 минути назад“, обясни Велин Дойчев.
„Нашият спорт е такъв, че ако се отделим и караме сами, ще постигнем едни времена. Но ако се съберем и караме заедно, ще ги подобрим много повече. Този спорт е тип Формула 1 – всеки минава през едно и също място и всеки те кара да ставаш още по-добър“, категоричен е дупничанинът.
„Запалих се като дете с колелото. И стъпка по стъпка разбрах колко интересно е и колко много адреналин има“, изтъкна Велин.
Интересното за ендуро е, че представлява спускане в планината, но в същото време има и изкачване. Трябва да се научиш да контролираш себе си, да познаваш колелото, да пазиш силите си.
„Правилникът е такъв, че ако имам нужда от помощ, могат да ми помагат единствено конкуренти от самото състезание. Можем да си помагаме един на друг с инструменти, с части. Реално ние сме конкуренти, но няма такъв състезател, който да не е откликнал“, обясни дупничанинът.
„Едно колело го пазиш повече, отколкото колата си. За теб това е светът! И давайки го на друг състезател, не знаеш в какво състояние ще ти го върне. Истинското приятелство на трасето се видя когато му дадоха чуждо колело, за да завърши състезанието“, обясни и майката на Велин – Биляна, която е неизменно до него в пътя му като колоездач.
„Терените са съвсем натурални, почти недокоснати от човек. Трасето се разчита, докато се кара и се гледа напред – дали има сцепление, дали някакви изненади. Всичко може да се случи“, допълни Велин.
На състезанията в България участват около 40-50 колоездачи във всички категории. На надпреварите в чужбина обикновено се пускат между 300 и 400. През 2023 г. младият дупничанин стартира в общо 14 състезания – 9 в България (5 по ендуро и 4 по спускане) и 5 в чужбина
Велин е състезател на новоучредения в Дупница клуб по колоездене – Вел еволюшън.
Самият отбор е кръстен на него, а от една седмица клубът е приет като редовен член на Българската федерация по колоездене и вече има над 10 деца от Дупница. „Идеята е клубът да се развива тук, да помогнем на нашите деца“, обясни Биляна Дойчева.
Велин има и успехи в даунхил, благодарение на спечелени UCI точки. Там 19-годишният дупничанин се конкурира с утвърдени отбори с големи спонсори. Въпреки това, той и останалите българи показват близки времена до тези на абсолютни професионалисти. „Подобряваме се, почваме да ги настигаме“, категоричен е Велин: „20 секунди ме разделят от професионалистите. На едно състезание в чужбина бях на 40 секунди от момче, което стана първи. Това хем е много, хем не е много, защото ми трябват още 20 секунди само за да мога да вляза в Топ 60 и да участвам в полуфинала и финала“.
За един колоездач са изключително важни и сухите тренировки. Подготовката е разделена на високоинтензивни и силови занимания. Тази седмица дупничанинът направи предсезонни тестове с националния отбор в Дианабад. За добрата форма на Велин се грижи Драго Кацаров от СК Патриот, който е негов кондиционен треньор. „В моя спорт се изискват хем силни крака, хем да съм лек, но в същото време и много издръжлив. Физическата подготовка е много важна, защото средната ни скорост е 30-35 км/ч“, подчерта Велин.
Оказва се, че
Дупница и околностите разполагат с отлични условия за планинско колоездене.
Двете най-добри трасета за такъв вид спорт са съвсем близо – в района на Рилските езера. Изградени са през 2016 година от хора, които разбират от този спорт, подчертаха Велин и Биляна.
При Скалското игрище в Дупница също има изградени трасета, които са „завещани“ от деца, които са карали там. Спонсори са дарили гребла, с които да се поддържат пътеките.
Има идея в Дупница да се изгради пъмп-трак трасе, което е подходящо за колела, скейтбордове, кънки.
Предложението е входирано в Общината и се надяват на подкрепа. Такива трасета вече има изградени във Велико Търново, Севлиево и Дряново. „Такова съоръжение не изисква никаква поддръжка освен зелените площи. Кметът прие с отворени обятия идеята, но не зависи само от него. Мисля, че нашият град заслужава такова трасе. Голяма мания е за децата. Това би било полезно и за туризма, защото заради близостта ще идват посетители и от София. Нашата идея е да популяризираме този тип туризъм за уикенда. Един наш съмишленик Любо Ботушаров създаде електронен справочник за всички трасета в България – MTB. Там е обозначено всяко едно трасе. Хвърлил е много труд, но си заслужава“, обясни Биляна Дойчева.
А сега в очакване на новото колело и новите успехи…