Защитниците на светите гори на Рила отпразнуваха 22 г. от създаването на ПП „Рилски манастир“.
Природният парк, създаден на 21 юни 2000 г., е втората по посещаемост защитена територия у нас.
Служителите му отговарят за опазването на изключително биологично разнообразие. Както и за нещо нематериално, но не по-малко ценно – следата от земните стъпки на небесния закрилник на българите св. Иван Рилски. Именно в Парка попадан местата, обитавани от светеца и горите, давали сянка за молитвите му.
Паркът се простира върху площ от 25 253,5 ха. Основните цели са опазване и поддържане на разнообразието на екосистемите и на животинските и растителни видове. Както и създаване на условия за развитието на туризъм, екологосъобразен поминък на местното население и осъществяване на научни и образователни дейности.
Природен парк “Рилски манастир” обхваща средно- и високопланинските части на западния дял на Рила, горното течение на река Рилска и цялата река Илийна.
28 високопланински езера, високи върхове, стари широколистни и иглолистни гори, алпийски местности и разнообразни релефни форми оформят неповторимия облик на Парка.
Обектите със защитен статут са резерват “Риломанастирска гора” (3 676,5 ха) и най-големият паметник на българското Възраждане – Рилският манастир. Светата обител е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Празникът по случай 22-ия рожден ден се проведе в залата на читалище „Христо Ботев“ в Рила, където се помещава и офисът на парковата дирекция. Гости на тържеството бяха представители на НП „Рила“, ДГС „Рилски манастир“, деца от местите училище и забавачка, граждани.
Директорът на Национален парк „Рила“ Владимир Милушев поднесе приветствия към екипа на парка и гостите.
Присъстващите бяха поздравени и от директора на ДПП „Рилски манастир“ инж. Димитър Григоров.
Децата от вокална група „Малките Рилски звънчета“ с ръководител Емилия Начева се погрижиха за доброто настроение със своите прекрасни музикални изпълнения.
След презентация на постиженията на дирекцията и бъдещите предизвикателства, гостите се включиха в забавна викторина. От нея присъстващите не само научиха редица интересни факти за Парка, но получиха много награди.
Празникът беше съпътстван и от фотоизложбата „Природните паркове“, любезно предоставена от Югозападно държавно предприятие- Благоевград.