Мисия възможна: НП „Рила“ с мащабна операция за спасяването на Рилските езера.
Стартира рехабилитацията и укрепването на туристическите пътеки в циркуса на Седемте Рилски езера. Наред с това се въвежда строг мониторинг и информационна кампания за отговорността на посетителите.
Възобновяването на дейностите по рехабилитацията е по проект „Устойчиво управление на Национален парк „Рила“ II-ра фаза“. За разлика от абсурдния подход, когото видяхме преди години, да се ползват тежка техника и чакъл, сега възстановяването ще бъде с естествени каменни настилки, типични за района.
Рехабилитацията и изграждането на съоръжения се извършва по туристическите пътеки от горна лифтова станция-хижа Рилски езера-Сухия чал-от всички страни на езерата-хижа Рилски езера. И от Рибно езеро по лятната туристическа пътека до хижа Рилски езера.
С изпълнението на дейността се цели намаляване на ерозията и ограничаване свличането на земни маси в езерата.
Припомняме, че предишната рехабилитация с дребни инертни материали доведе до увеличаване на риска за Езерата, поради реалната опасност от попадането им във водните басейни.
Всички научни проучвания в района ясно посочват, че основната заплаха за езерните екосистеми е интензивният туризъм.
Двата основни фактора, които въздействат негативно са ерозията по туристическите пътеки, водеща до свличане на земни маси в езерата и органичните замърсители от хижата и палатковите лагери в циркуса. Това води както до затлачване на езерата, така и до приток на допълнителни хранителни вещества. Което пък създава условия за развитие на нетипична растителност, която също допринася за заблатяването.
Заключението на учени и на хората, работещи в практиката, е, че за да спасим Езерата и да спрем заблатяването трябва да се ограничи действието на двата основни фактора, които го причиняват.
Тази година от НП „Рила“ ще приложат само меки мерки, но ако те не дадат резултат, от следващия летен сезон ще се пристъпи към драстични ограничения.
Ще бъде напълно забранени движението на джипове на територията на парка с цел транспорт на туристи. Както вече писахме, само специализираните автомобили ще имат достъп до защитената територия.
Ще бъде канализирано движението на туристите, така че да се използват само регламентираните туристически пътеки.
В района на циркуса са се образували десетки нерегламентирани пътеки, които се ползват масово, което засилва ерозията и негативното въздействие.
Директорът на НП „Рила“ Владимир Милушев е провел разговори с представители на Бялото братство. Празникът и лагерът няма да бъдат забранени, но
ще бъде намален броят на палатките, както и броят на участниците в традиционния лагер на дъновистите.
Ще бъде намалено и движението на коне, които се ползват за транспорт на раници и багаж, както и на туристи.
Тази година ще бъдат осигурени допълнителни служители за охрана на Езерата. Поне четирима ще са представителите на Парка, които всеки ден ще бъдат на място, посочи Милушев.
Той посочи още, че ще се направи всичко възможно за избягване на налагане на драстични мерки. Но ако не се види съдействие от страна на посетителите и не се отчете подобряване на екологичното състояние, то другата година режимът ще бъде по-строг.
Не само в Европа, но и в целия свят на много застрашени обекти има ограничен режим на достъп. Това не би било някаква новост тук, нито пък би могло да се нарече ограничаване на права (б.а. ако някой случайно реши, че личният му интерес стои над опазването на националното богатство).
Всички посетители в района трябва да проявят отговорност и да намалят своето въздействие върху екосистемите като:
! Се движат само по маркираните туристически пътеки;
! Не навлизат в езерата;
! Не замърсяват;
! Не бивакуват извън определените места;
! Не използват нерегламентирани МПС-та за достъп до циркуса;
! Подпомагат работата на служителите паркова охрана като подават сигнали за нерегламентирани дейности на тел. номер 0884 111 400.
Ето и основните мерки, които Дирекция „Национален парк Рила“ планира да изпълни през 2022 г. с цел ограничаване на негативните въздействия от засиленото човешко:
-Предоставяне на повече подробна информация на посетителите, така че всеки да разбере проблема и необходимостта от въведените ограниченията.
-Укрепване на основните туристически пътеки, за да се намали ерозията по тях.
-По-добър контрол на туристическия поток от страна на служителите на Дирекцията, което да осигурява спазването на правилата от страна на посетителите.
-Прочистване на езерата от растителност и дънни отлаги, за поддържането им в добро екологично състояние.
-Подобряване на мониторинга на посетителите и на състоянието на екосистемите.
Седемте езера, национално и европейско природно богатство, са застрашени от заблатяване и изчезване не в далечна времева перспектива, а в следващите 20 г.
Най-застрашени буквално от изчезване са Рибното езеро и Трилистника. При тях се наблюдава най-тежкото заблатяване. Те са най-близо до старата хижа и концентрацията на туристи, а и на палатки на дъновисти, е най-висока.
„Само заедно можем да опазим природното богатство на Рила и да направим, така че и идните поколения също да имат възможността да му се наслаждават!“, казват от Парка.
*Снимките са на Дирекция „Национален парк Рила“