Наследници на издателя на в. „Светлина“ са първите дарители за градския музей на Дупница.
Както писахме, по спечелен от Исторически музей проект, „Къщата на Станке Димитров“ ще бъде обособена като нов градски музей, представящ живота и бита на дупничани в периода от Освобождението до 1944 г.
Първи на апела на музея са откликнали наследниците на Андон Пилев.
Андон Пилев е брат на именития журналист Владимир Пилев, като двамата са издатели на вестник „Светлина“.
Дарението към музея е направено от дългогодишния планински спасител Антон Пилев, съпругата му Елка Пилева, учител и носител на отличието „Будител на годината“ и брат му Георги.
Те са предали на музея мебели, които са били част от обзавеждането на старата семейна къща на Пилеви,
разрушена при прокарването на тунелите в Дупница. Освен обзавеждането, те са дарили и шевна машина „Мercedes“.
Дарения към музея са направили още инж. Адриана Велева и Димитрина Михайлова.
Велева е дарила тъкан гоблен от художник-приложник Евелина Пирева, а Михайлова – две картини на художника Христо Тренев.
От Исторически музей-Дупница изказват благодарности на дарителите и се надяват благородното им дело да намери последователи, за да съхраним културното наследство за поколенията.
Припомняме, че Исторически музей работи по осъществяване на проекта „Светлина от миналото“.
Първата стъпка е ремонт на „Къщата на Станке Димитров“. Тя ще бъде възстановена в максимално автентичен стил. Това е единствената къща, представител на градските къщи, чиято собственост не е частна. Къщата е записана като исторически паметник още при обявяването й за къща-музей. Въпреки че ще запази името си, тъй като във всички документи е записана като „Къщата на Станке Димитров“, тя няма да отразява историята на партизаните и Марек, а ще бъде преобразувана в градски етнографски музей.
Втората стъпка по проекта е обзавеждане на четири стаи с автентични предмети – именно за това от музея призоваха за дарения.
Към момента Исторически музей разполага с вещи – от фонда си и от дарения от подобна инициатива преди години, за обзавеждане на само една стая.
Намерението е да бъдат възстановени четири стаи, така както са изглеждали тогава.
Припомняме, че могат да бъдат дарени вещи, снимки, документи, дори аксесоари и дрехи, типични за стила на дупничанката и дупничанина. А те, както е известно от историята, а и от паметта на бабите и дядовците ни, започват да обзавеждат домовете си и да се обличат по европейската мода скоро след Освобождението.
Всички предметите трябва да са представители на типичните за градската къща интериор и занаяти.
Третата важна стъпка по проекта „Светлина от миналото“ е дигитализацията на вестник „Светлина“ – живата памет на Дупница за период от над 20 г.