Откриха паметник на св. Иван Рилски в Самораново, започва кампания за изграждане на неделно училище и камбанария.
3-метровата бяла фигура се извисява до параклиса, който носи името на основателя на Рилския манастир и закрилник на българите и Дупнишко.
А днешната дата, 1 юли, не е избрана случайно. Точно на този ден през 1469 г. мощите на обичания светец са приети за вечен покой в Рилския манастир. Те са пренесени от Търново с шествие от духовници и миряни. В региона ни те преминават по Бели път – стар римски път, който векове наред е основна пътна артерия, но за съжаление отдавна е изгубен.
Както вече сме писали, параклисът „Св. Иван Рилски“ бе издигнат с помощта на стотици дарители по идея на семейството на Михаил Севдин, брат на покойния уредник на галерия „Околийска къща“ Андрей Севдин. Мястото на параклиса също не е избрано случайно – то се намира близо до Бели път.
Както Михаил Севдин днес припомни, позовавайки се на исторически данни, шествието с мощите на светеца е пренощувало в региона – днешната махала „Гюргево“ на Сапарева баня. След което е продължило към Рилския манастир, минавайки през днешното Самораново.
„На 100 или 150 метра от мястото тук е преминавал Бели път.
Как сме сигурни ли? Сигурни сме, защото се намират огромни камъни – квадери, с които римляните са строили пътища. Бели път е минавал в подножието на планината и е стигал до манастира. На метох „Орлица“ шествието отново е спряло за нощувка, като специално за пренасянето на мощите до метоха е изграден параклиса „Св. Петър и Павел“, които честваме на 29 юни. Шествието пристига в Рилския манастир на 30 юни, но след 17 часа. По църковному след 17 часа вече се брои следващия ден и така се записва, че датата, на която мощите на св. Иван са приети в Светата обител е 1 юли. Така е прието на тази дата Църквата да празнува едно от значимите събития в нашата духовна история – връщането на мощите на св. Иван Рилски Чудотворец от Търново в Рилската обител“, посочи Михаил Севдин.
Днешното събитие привлече не само мнозина от жителите на Самораново, но и много гости, които се поздравяваха с „С честит празник“.
„Ние избрахме това място за параклиса, защото оттук са пренесени мощите на св. Иван. А какво по-голямо уважение, ако не през всяко населено място, където шествието е преминало, светецът да бъде почетен с храм или параклис. Дано ние, Самораново и Дупница, дадем пример и на други, и по трасето бъдат построени още параклиси“, каза още Севдин.
Кметът на Дупница Методи Чимев пожела на присъстващите винаги да имат закрилата на св. Иван Рилски, а след намек от негова страна Севдин разкри следващата част от мисията –
изграждане на камбанария и неделно училище към параклиса.
Основите на камбанарията бяха излети още при откриването на параклиса, камбаните за закупени, но сега предстои набиране на средства за строежа.
„Всичко правим благодарение на вас, дарителите. Сега пак от вас зависи да завършим и тези две начинания. Като се надявам да успеем с камбанарията до края на тази година. В неделното училище децата не само ще могат да учат и беседват на религиозни теми с отец Добри, но и да се учат на иконопис от зографа на параклиса Ангел Илчев и съпругата му. Имаме обещание и от мои колеги, горски, да провеждат с децата уроци за природата, птиците, животните“, обясни още Севдин.
Паметникът на св. Иван Рилски е изработен от скулптора Владимир Илиев, състуден и близък приятел на покойния Андрей Севдин.
Дело на Илиев са бюст-паметникът на Левски в Самораново, както и бюст-паметник на Андрей Севдин, разположен в двора на фамилната къща.