Повече дела и натовареност за съдиите в Дупница се отчитат през 2021 г. спрямо предходната година.
Дело от 2013 г. пък е най-дълго проточилият се процес, който все още чака решение.
Забавянето на това дело има своето обяснение. То е едно от известните като „банковите дела“ – по обвинение за източване на кредити с фалшиви документи и подписи от клона на ДСК в Дупница. По него основен обвиняем е Танер Хашимов. Години отне на прокуратурата да събере нужните доказателства, да се извършат експертизи и разпити на десетки свидетели. Така реално процесът започна през 2019 г.. До момента са проведени десетки съдебни заседания. Много от тях приключват с отлагане. А причините за него са „свързани с нередовно призоваване на страните, нередовно призоваване и/или неявяване на свидетели, на чийто разпит страните държат“, както ни отговориха от РС-Дупница.
Хашимов и сестра му Неше Хашимова получиха обвинения, че посредством фалшиви документи, преправени официални документи и със съдействието на банкови служители са изтеглили кредити за стотици хиляди левове, посочвайки за поръчители хора, чиито данни са използвани без тяхно знание и съгласие. Двете „банкови“ дела вървяха успоредно, като процеса срещу Неше Хашимова приключи с осъдителна присъда.
На наш въпрос от Районен съд-Дупница отговориха, че през 2021 г. няма прекратени по давност дела.
Забавянето на производствата във времето и прекратяването на дела заради изтичане на давност са от основни причини за липсата на усещане за справедливост у нас. Затова и нашите въпроси към отчета за 2021 г. бяха в тази насока.
От отговорите и отчета обаче става ясно, че най-старото дело е „тежко“ откъм обем доказателства и брой участници, а реално процесът е в ход от 2019 г.
Отново на наш въпрос от РС-Дупница посочиха, че
и към момента съществува възможността за провеждане на онлайн съдебни заседания.
Практика която бе въведена заради извънредните мерки в отговор на пандемията. И към момента по преценка на съдията-докладчик заседанието може да се проведе не присъствено в зала, а чрез връзка по Скайп.
С 368 повече са образуваните през 2021 г. дела в Районен съд-Дупница в сравнение с 2020 г.
3908 е общият брой на постъпилите в съда наказателни, граждански и административни дела през 2021 г. През 2020 г. постъпилите нови дела са били 3540 дела.
Отчита се увеличен брой на образуваните наказателни дела – 1333 бр. при 1268 бр. за 2020 г.
Налице е увеличаване на броя на делата от общ характер – 272 бр. в сравнение с 2020 г., когато са образувани 252 бр.
Наблюдава се увеличение на броя на образуваните дела за престъпления против собствеността и на делата за престъпления, свързани с наркотични вещества.
В сравнение с 2020 г., новообразуваните граждански дела са с 303 повече. От една страна са намалели образуваните производства по Семейния кодекс и исковите производства по Кодекса на труда.
От друга страна се отчита увеличение при делбените производства и исковете по Закона за наследството и при вещните искове.
Значително са се увеличили и делата по Закона за защита от домашното насилие: 38 бр. при 25 бр. за 2020 г.
Броят на щатните съдийски длъжности в Районен съд-Дупница е 11. Всички щатни бройки са заети. Трима от съдиите са командировани в други съдилища. По един в Софийски районен съд, Окръжен съд-Перник и Окръжен съд-Благоевград. Действителната натовареност, според броя на работилите през годината магистрати, е 40 бр. дела и тя се е увеличила в сравнение с 2020 г., когато е била – 32,78 бр. дела.