Пореден тур в омагьосания кръг „ВиК асоциация“: Пари и поука няма, има смяна на героите, но със същите реплики.
„Раздвижването“ на темата за липсата на консолидация в областната ВиК-асоциация вчера се оказа за пореден път тъпкане на същото място. Само декорът беше различен.
В далечната 2012 г. сагата започна в кабинети – къде министерски, къде кметски. През годините нескончаемите приказки за едни милиони, които ни чакат само да отворим ръце, разшириха присъствието си. Влязоха и в заседателни зали и салони за общоградски събрания.
Вчера декорът беше читалището в Сапарева баня.
Там областният управител Катя Димитрова насрочи среща за обсъждане на проблемите във ВиК сектора и перспективите пред асоциацията. Която всъщност върви към разпад, след като така и за 10 г. не успя да постигне цялост заради отказа на Сапарева баня да се включи в съдружието.
В прессъобщеие на Областна администрация, изпратено до медиите вчера сутринта, пишеше, че на срещата са поканени кметовете и председателите на Общинските съвети от цялата област.
Официални покани и дневен ред за срещата обаче не са били изпратени (или поне не до всички). Това става ясно от наши питания до представители на местните власти.
„Нямам никакво писмо от Областна администрация. От журналисти разбирах за срещата и то твърде късно, за да реагирам. Не смятам, че това е начинът да обсъждаме тази толкова сложна тема. Вече на толкова срещи съм бил за асоциацията къде ли не, че вече не съм сигурен как ще намерим изход. Ако въобще има такъв“, коментира за largoto.bg председателят на ОбС-Дупница Костадин Костадинов.
„Не само неработещо, но и изключително нелицеприятно е да продължава размахването на пръст. В случая към Сапарева баня. Те са си взели решението и не искат да са част от асоциацията. Може да не ни харесва, но не може да ги изнудваме и да ги обвиняваме.
Вместо да се маха с пръст, просто държавата най-после трябва да заяви пред Брюксел, че трябва да се подходи към смяна на правилата. В края на краищата, в цяла Европа пълна консолидация във ВиК-сектора, каквато се иска от България, е постигната само в три държави!
Европейците не са я постигнали, но плащания има, инвестира се във водния сектор и няма драми. Само тук парите ги има, но стоят блокирани. И вместо да се смени подходът, се действа по един и същи начин. Обвиняват се несъгласните да се включат и точка. Кое поред е това правителство вече не знам, но така и не се намери воля да се каже, че трябва асоциациите да могат да работят, дори и в случаите на отказ на една или няколко общини. Ако ще продължаваме промяната, това ли е промяната – същата политика като от 10 г.
Очаквам МРРБ да преразгледа стратегията за водния сектор, която е 2012 г., и да набележи нови ходове и стъпки“,
добави още Костадинов.
А какво се случи на срещата в Сапарева баня – горе-долу същото като и в предишните „високи“ посещения.
Местните не отстъпват от решението си, като отново пролича готовността им да защитават мнението си – чуха се освирквания и остри реплики.
А речите на гостите пак бяха в познатия тон: „Неконсолидирането на Сапарева баня спира развитието на целия регион Кюстендил”.
Това каза към сапаревобанци зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деляна Иванова.
Думите и тона са същите каквито местните вече са чували от министри и зам.-министри от предходните правителства.
На срещата присъстваха и народният представител Снежанка Траянска, зам.-областният управител Любомир Терзийски, кметът на Сапарева баня Калин Гелев, председателят на Общински съвет-Сапарева баня Васил Маргин. На срещата бяха и зам.-кметът на община Кюстендил Росица Плачкова, кметът на община Трекляно Радко Петрунов и управителят на „Кюстендилска вода” ЕООД Йордан Гогев. Поради големият брой граждани, желаещи да се включат в дискусията, тя се проведе не в салона, а пред сградата на НЧ „Просветен лъч”.
Освен че Сапарева баня така и не се включи в асоциацията, в края на 2021 г. Дупница, Рила, Кочериново и Бобошево предприеха стъпки за създаване на собствена асоциация.
Мотивът на Сапарева баня е, че курортната община се справя сама с покриването на инвестициите и ремонтите на мрежата – оператор е ВиК-Паничище. ВиК мрежата е отдадена на концесия.
Освен това местните се опасяват, че след присъединяване към асоциацията цената на водата ще скочи. А малката община ще бъде последна дупка на кавала за отстраняване на аварии и наливане на инвестиции, когато е част от голямо сдружение, управлявано в Кюстендил.
Мотивът на Дупница, Бобошево, Рила и Кочериново пък е по-добре да опитат сами да се спасяват, отколкото да чакат.
И то на фона на болезнения опит на Рила и Кочериново с досегашната им работа с кюстендислкото ВиК, което ще бъде водещо в асоциацията.
Може и да не ви се вярва, но в Рила и Кочериново за отстраняване на аварии се чака с дни. А понякога се вика техника от други дружества, разбира се срещу заплащане, макар парите от абонатите да се наливат в Кюстендил.
А ето какво каза още зам.-министър Иванова вчера:
„Всички трябва да бъдат обединени в една територия и консолидирани, за да може да бъде получено финансиране по програма „Околна среда”. Необходимо прилагане на принципа „една територия, един оператор, една цена”. Ако Сапарева баня се присъедини, ще имаме единна територия. Една от основните общини, която имаше възражения и желание за излизане беше Дупница, но поради недоброто състояние в момента, те разбират плюсовете от това да бъдат консолидирани и да се възползват от възможностите за финансиране на българския ВиК-холдинг”.
И защото в думите на Иванова се улавя говорене от името на Дупница, потърсихме за коментар кмета Методи Чимев.
Под условие, че не желае да влиза в конфронтация и да коментира думите на зам.-министъра, градоначалникът обясни, че от година и половина позицията на Дупница е ясна.
„Искаме излизане, защото виждаме, че няма изход в тази ситуация. Не само защото единна асоциация е невъзможна. А и защото от плановете, които Кюстендилска вода залага, е видно, че Дупница няма да има сметка да стои в асоциацията. Представиха ми бизнесплан, в който е записана сума от порядъка на 600 000 лв. за Община Дупница за периода 2022-2026 г. Това са около 120 000 лв. на година.
Тези пари са недостатъчни за инфраструктурни подобрения, биха стигнали донякъде за ремонтни дейности.
Та в момента от собствени приходи Общината налива повече пари за ВиК сектора.
От толкова години говорене и срещи стана ясно, че в асоциацията всички ще плащаме и то не малко, но какво ще получаваме не е ясно.
Аз съм изпратил където трябва позицията и исканията на Дупница. Не смятам, че решенията са в подобни форуми на площада. Какво се очакваше да стане вчера? Да отидем и да се конфронтираме със Сапарева баня ли? Няма да стане. Те са си взели решението и е време да се спре с опитите да бъдат включени в асоциацията едва ли на сила.
Каква е ползата от асоциацията за Дупница – излиза, че е никаква.
Поне по този начин, по които се движат нещата към момента“, каза за largoto.bg Методи Чимев.
Притесненията на Сапарева баня за пореден път повтори кметът Калин Гелев – скок на цената на водата и съкращения на служителите на ВиК-Паничище.
Зам.-министър Деляна Иванова обясни, че цената на водата ще бъде увеличена, а съкращения, както и промяна в предоставянето на услугата няма да има. Ставайки част от асоциацията обаче, Сапарева баня ще има възможност да се възползва от европейско финансиране във водния сектор, в рамките на единната територия област Кюстендил.
„Да, притесненията на хората са, че с влизането в асоциацията качеството на услугата ще падне драстично, а цената на водата ще скочи.
По-важният момент обаче е, че
Община Сапарева баня е отдала на концесия мрежата на ВиК-Паничище. Кой ще каже как да прекратим концесията и че с това прекратяване Общината няма да се постави сама на колене?
Питал съм хиляди пъти, кого ли не съм питал и зам.-министър Иванова попитах. Отговор нямам.
Концесията е за 35 г. ВиК-Паничище е общинска собственост, но е търговско дружество. Какво ще се случи, ако започнат съдебни дела и кой ще плаща? Та, нали целият бюджет няма да ни стигне да платим евентуални обезщетения.
Освен това, смея да твърдя, че в Сапарева баня се справяме в сегашния формат.
Защо никой не притиска Софийска вода и ВиК-Злати пясъци, които са в същото положение като Сапарева баня, да се включат в асоциация?
И при тях има концесионни договори и не ги закачат. Вчера зам.-министърката каза, че искаме или не, до година ще ни включат в асоциацията, защото щели да променят закона. Да видим тогава как ще развалят концесията и как ще наложат решение на хората“, коментира Калин Гелев.