Предлагат проф. Шекерджийски за орден „Стара планина“, той изрази любовта си към Дупница със стихотворение на Дебелянов.
С пълно единодушие – 31 гласа „за“, Общински съвет прие декларация за подкрепа на предложението на инициативен комитет за удостояване на проф. Рахамин Шекерджийски с орден „Стара планина“ I-ва степен. Роденият и започнал професионалния си път в Дупница проф. Шекерджийски е предложен за най-високото държавно отличие за особено големи заслуги към България и във връзка с 80-тата годишнина от спасението на българските евреи.
Декларацията ще бъде изпратена от председателя на ОбС Костадин Костадинов до министъра на здравеопазването, който да внесе предложението до Министерски съвет. Самите ордени се връчват от държавния глава.
Проф. Шекерджийски има огромен принос към фармацията и разработването на нови медикаменти и имуностимулатори. Още от Дупница –
той е един от основателите на Галенова фабрика, до днес – продължава да работи и на 89-годишна възраст.
Той е роден е на 22 февруари 1934 г. в Дупница. Завършва фармация във Висшия медицински институт-София през 1956 г. и химия в Софийския университет през 1968 г. Целият му професионален път като преподавател и учен преминава във Фармацевтичния факултет към Медицинския университет-София (1969-2004). Основава и ръководи катедра по „Промишлена фармация“ (1986-2002). Декан е на Фармацевтичния факултет към МУ-София и национален консултант по технология на лекарствените форми (1996-2000). Директор на НПСК по фармация (1991-1994). Специализира в редица фармацевтични факултети и изследователски лаборатории в Будапеща, Братислава, Германия, Швеция и др.
Участва като ръководител в четири космически експерименти по програма Интеркосмос по проблема за изменение на вкусовите усещания при космически полети.
Има над 100 научни публикации в България и в чужбина. Заместник-председател е на Българска асоциация за фармацевтични технологии. Член е на Българска асоциация за лекарствена информация, Съюза на учените в България, Националния алианс „Живот за България“ и др. Сега ръководи научно-производствена фирма.
Разработен от него препарат, протектор на имунната система и антиоксидантна защита на организма се ползва от учените от българските полярни експедиции.
Именно в знак на благодарност и почит към проф. Шекерджийски, местност на Антарктика носи името Дупница* от 2017 г.
Инициативата бе на дългогодишния директор на Българския антарктически институт и водач на изследователските ни мисии на Ледения континент проф. Христо Пимпирев. През 2017 г., на празника на града 19 октомври, проф. Пимпирев бе отличен с Почетен знак на Дупница, като кръстник на антарктическа Дупница. През 2017 г. с Почетен знак на Дупница бяха отличени още ръководителят на българската станция на остров Ливингстън и опитен полярник инж. Йордан Йорданов, както и трима учени, участвали в разработването и проучванията на препарата на проф. Шекерджийски: проф. Николай Цанков, проф. Митко Аляков и родената и израснала в Дупница Зоя Паунова.
Самият проф. Шекерджийски бе удостоен със званието Почетен гражданин на Дупница на 19 октомври 2006 г. Той е носител и на отличието „Фармацевт на България“. През 2014 г. е награден и със Златна значка и почетна грамота за „Особен принос към фармацевтичното съсловие“.
„Винаги когато посещавам Дупница изпитвам голямо вълнение.
Тук са най-тежките ми, но и най-радостни моменти. Това е градът на моите родители, където израснах и където те ме възпитаха да обичам и уважавам хората.
Казвам най-тежки моменти, защото това беше времето на Втората световна война и геноцида срещу евреите. Тогава и в България имаше закони, които ни ограничаваха, но тук, в Дупница, това не се чувстваше. Живеехме заедно.
Дупница е най-толерантният град. Трябва да се помни, че в онези тежки времена, именно от Дупница тръгна инициативата за спасението на българските евреи.
Народният представител Димитър Икономов предупреждава зам.-председателя на НС Димитър Пешев“, каза проф. Шекерджийски.
И посочи, че днес присъства на сесия на ОбС за трети път. „За първи път бях тук, когато ми бе връчено званието Почетен гражданин. След това бях тук с полярниците през 2017 г. Проф. Пипмирев веднъж ми сподели, че една година е пропуснал да вземе медикаментите си и се е разболял по време на експедицията.
Иска ми се в местността Дупница на Антарктика да се поставят имената на заслужили дупничани“, каза още проф. Шекерджийски.
Той каза още, че именно в работата намира спокойствие, а и „така мога да дам това, което България заслужава“.
„Аз съм от основателите на Галенова фабрика. Там направихме първите разработки, първите лицензирани препарати, осъществихме първия износ. Всичко това доведе до създаването на ХФК. След това във факултета бях единственият с практически опит, а след това станах и декан.
Благодарен съм за тази ви инициатива. В Дупница се зареждам положително между искрени и почтени приятели“,
каза още той.
Проф. Шекерджийски благодари на акад. Петрунов за съвместната работа: „Ние първи казахме, че бъдещето са имуностимулаторите, а не антибиотиците“.
А в изказването на професора се прочете и послание към младите фармацевти: „Фармацията е създаването на лекарства и нови разработки, а не стоенето в аптека“.
„С мен е представител на японска компания, с която сега работим по проект за дълголетие. Една профилактика на онкологичните заболявания ще удължи човешкия живот със 7-8 г. Профилактиката е изключително важна. Тя е по-евтина, спасява и удължава живота“, каза още той.
А изказването си завърши със стихотворението на Димчо Дебелянов „Да се завърнеш в бащината къща“.
„Това чувствам когато съм в Дупница“, каза той.
Думите му бяха посрещнати с бурни аплодисменти, като всички присъстващи в заседателната зала се изправиха на крака.
„Проф. Шекерджийски е човекът с най-голямо уважение в медицинските среди не само у нас.
За мен е голяма чест да изкажа пъна подкрепа към инициативата да бъде отличен с най-високото държавно звание. Той продължава да работи и да създава препарати с широко приложение. Това е гордост за вас и Дупница. Той винаги споделя колко е горд, че е дупничанин“, каза от микрофона акад. Богдан Петрунов.
След гласуването отново последваха аплодисменти от страна на общинските съветници.
*Дупница е една от най-труднодостъпните точки на Антарктида. С координати 63°03′25″ ю. ш. 62°34′55″ з. д. се отбелязва Нос Дупница (Dupnitsa Point). Това е скалист морски нос от североизточната страна на входа в залива Хисаря на югоизточния бряг на остров Смит. Разположен на 8,2 км североизточно от нос Джеймс, 2,9 км югоизточно от връх Ригс и 4,47 км югозападно от нос Цар Иван Асен.
Дупница ще остане завинаги на картата на Антарктида. Това е едно от първите български имена на Ледения континент. Българската полярна база също е свързана с град Дупница, защото първият православен храм на целия континент е именно българският. А той носи името на св. Иван Рилски, светецът от Дупнишкия край. При „откриването“ на Нос Дупница проф. Пимпирев и инж. Йорданов издигнаха знамето на Дупница, редом с националния трибагреник.