Сестрата на футболист на Марек – новата надежда на родния биатлон

Българският отбор в състав: Валентина Димитрова, Лора Христова, Васил Зашев и Благой Тодев завърши на пето място в смесената щафета на Европейското първенство за младежи в Поклюка (Словения). Нашите биатлонисти използваха 8 допълнителни патрона и финишираха на +1:31.2 от победителите от Франция. Второто място е за тима на Германия. Трети останаха представителите на Чехия, информират от БФБиатлон.

Преди това се проведе и спринтовата щафета. Стефани Йолова и Николай Тодоров завършиха на 19-то място с четири наказателни обиколки и 19 резервни патрона. Европейската титла в най-младата дисциплина е за Германия, а подиумът допълниха Русия и Франци.

Паралелно с Европейското първенство се провежда и седмият кръг от Световната купа по биатлон. Първото състезание от програмата в Антхолц-Антерселва беше класическата индивидуална дисциплина на 20 км. при мъжете. Димитър Герджиков записа най-добрия български резултат в надпреварата. Биатлонистът от Чепеларе сгреши три пъти и зае 46-то място. Антон Синапов добави шест минути към своето време и е 75-ти, а Владимир Илиев финишира 78-ми с осем грешки в стрелбата.

18-годишната Валентина Димитрова от Сапарева баня е смятана за една от най-големите надежди на България в дамския биатлон.

Тя е възпитаничка на треньора Илиян Пенев в местния клуб, а интересното за нея е, че е сестра на футболиста на Марек Симеон Димитров. Нападателят с прозвище Симба пък е определян като един от най-големите таланти на дупнишкия отбор и получава все повече шансове за изява в първенството на Втора лига.

Годината пък започна с успех по белите писти за Мария Йовичина от Дупница. На първото Държавно първенство по биатлон, което се проведе от 14 до 16 януари, Мария спечели два златни медала в дисциплините „Спринт“ и „Индивидуално ски бягане“.