Съдът отхвърли иска на Главно мюфтийство за собствеността на „Джамията“ в Дупница.
Окръжен съд-Кюстендил отхвърли като неоснователен иска, предявен от Мюсюлманско изповедание (Главно мюфтийство) срещу Община Дупница. Претенциите на Мюсюлманско изповедание бяха на основание реституция по реда на Закона за вероизповеданията. Главно мюфтийство твърдеше в иска, че е правоприемник на Софийската мюсюлманска вероизповедна община, респективно на Мюсюлманското джамийско настоятелство-София. В иска се твърди, че именно то е било собственик на поземления имот на „Джамията“, която е с функция на обект на културата, собствеността й е общинска и от години се ползва като общинска галерия.
Съдът счете, че е недоказано твърдението на ищеца, че Софийска мюсюлманска вероизповедна община, респективно Мюсюлманското джамийско настоятелство са притежавали правото на собственост върху имота, поради което Мюфтийството да може да придобие правото на собственост по силата на правоприемство. Съдът е приел, че по делото липсват и доказателства за одържавяване, отчуждаване, конфискуване или незаконно отнемане на имота.
Решението на Окръжен съд-Кюстендил, според което „Джамията“ остава общинска собственост, не е окончателно.
То подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София.
Окръжен съд вече се произнесе по такова дело за сградата на джамията „Ахмед Бей“ в Кюстендил, която се ползва като музей. Очаква се решение и по делото за голямата джамия в центъра на Кюстендил.
Настоящото дело, както и делата за сградите в Кюстендил започнаха през 2013 г. по иск на Мюсюлманското изповедание.
Делата бяха спирани многократно. Последно се чакаше тълкувателно решение на Висшия касационен съд, след като подобни дела бяха заведени в почти цялата страна. Претенциите бяха към бивши джамии, повечето от които са обявени за архитектурни и културни паметници и се ползват като музеи и галерии. Мюфтийството претендираше собствеността, като се позоваваше на това, че сградите са били ползвани от местните общности по време на турското владичество.
През 2016 г. ВКС не допусна касационно обжалване на решението на Софийски апелативен съд по искането на Мюсюлманското изповедание за установяване на правоприемственост между вероизповеданието и местни поделения, религиозни, религиозно-просветни и социално-благотворителни юридически лица, съществували в периода до 1949 г.
Веднага след това решение кметовете на Дупница, Кюстендил – Методи Чимев и Петър Паунов, обявиха, че битката е спечелена. Именно защото се очакваше, че отказът на ВКС да приеме правоприемственост, ще доведе до сегашните решения в полза на Общините.
„Джамията“ в Дупница никога не е била ползвана като молитвен дом. Исторически данни сочат, че сградата е била използвана като затвор. В града ни пък в момента няма турска общност, което също се твърдеше в иска на Мюфтийството.
Оспорването на сегашния статут на сградите доведе до масови протести през 2014 г.
в Дупница и Кюстендил, а и в цялата страна.
През юни 2014 г. десетки дупничани обградиха с жива верига „Джамията“, която бе покрита с огромен трибагреник. В Кюстендил пък излязоха срещу претенциите на Мюфтийството с черешово топче. Другият град, реагирал остро с протести бе Карлово.
Протести, водени от Архиерейския наместник отец Георги Паликарски имаше и пред Съдебната палата в Кюстендил.
Кметът Методи Чимев: „Не съм се съмнявал нито за миг в изхода от делото.
С оглед на предоставените от нас документи и доказателства, съдът доказа своята независимост и професионализъм при вземането на решение. Съдът е мъдър и решенията му не подлежат на допълнителен коментар. „Джамията“ е паметник на културата в Дупница, остава такъв и ще бъде и в бъдеше такъв.“
Така градоначалникът коментира днешното съдебно решение.