Сюрреалистичният свят на Марио и Николай ви предизвиква да се изправите… пред себе си.
„Не подчинявайте емоциите си, а ги изживявайте, дори това да означава да минавате през кошмари и страхове“, казва Николай Бояджиев.

„Всеки човек е съставен от два образа – това, което искаме и това, което правим. Вероятността да бъдеш щастлив е там, където би успял да приближиш най-много двете части на небалансираното цяло“, казва пък Марио.
Двамата приятели в живота и изкуството Марио Ангелов и Николай Бояджиев откриха днес съвместната си изложба „Култова изложба в култов град“ в „Околийска къща“. Малката зала на галерията се оказа тясна както за безграничния свят на художниците, така и за публиката.

Експозицията е юбилейна – отбелязва 20 г. от първата им съвестна изложба. Те имат самостоятелни изяви, но имат и своите „бачкаторски“ професии.
От близо 20 г. Николай живее и работи в Испания. Марио има няколко излизания зад граница, но по-често е в родна Дупница.
Изложбата откри уредникът на „Околийска къща“ Катя Йоцова.

„Тази изложба е завръщане към спомените – първата им съвместна изложба, но включва нови творби на Марио и Николай. Първата им изложба пак беше в „Околийска къща“. Тези момчета са изключително талантливи. Познавам работата на Марио по-добре, защото съм поставяла негови самостоятелни изложби, той има и участия в общи експозиции.
Ники ме изненада изключително приятно. Толкова фин рисунък рядко може да се види изобщо в България.
И двамата са прекрасни. А аз лично ги попитах какви ли дяволи са ги разпъвали, за да нарисуват тези картини“, каза Йоцова.
Не дяволи, а емоции, търсения и питания, които са разпъвали всеки от нас, особено в трудни житейски моменти.

Не красиви и омайни музи подканят Марио и Николай към листа и молива, а жестоките въпроси на мислещия човек – защо и как.
Марио е самоук, а Николай е завършил паралелка с профил „Изобразително изкуство“ в Кюстендил. Още в гимназията той се влюбва в сюрреализма.

„Преподавателят ми, големият художник Валери Рибалченко, не само ме забеляза, но и ме подкрепи. За съжаление днес не можа да дойде заради лични ангажименти.
Всичко в картините ми е въображение. Аз се надявам да предизвикам емоция в публиката, дори и това да бъде негативно изживяване, дори и да означава да изпиташ страх“, казва Николай.

Картините в изложбата е рисувал в последните две години. „Тях успях да донеса. Имам и по-големи, но нямаше как да ги събера в багажа. Рисувам при всяка възможност – свободните дни и след работа.
Рисуването е вдъхновение, но иска и работа. Трябва да се усъвършенстваш непрекъснато.
Иначе картините се появяват готови в главата ми – нямам идея как се появяват, но ги виждам и само трябва да ги нарисувам. А понякога вдъхновението идва и с работата. Започваш една картина, а тя сама те предизвиква как още да я развиеш“, казва Николай.

Започваме разговора с Марио пред картината му „Меланхолия в екстаз“. Случайно е, но не съвсем. Картините на Николай са страховити, но тези на Марио засмукват в пустотата си самият теб, правейки те част от творбата.
Дуализмът и симетрията присъстват във всяка негова картина.

„Хората нямаме вътрешен баланс, защото искаме едно, правим друго, а се получава трето. Така целият ни свят е изграден от небалансирани хора“, казва Марио, а аз го питам затова ли симетрията е силно застъпена в картините му.
„Векове наред силно застъпено в изобразителното изкуство е религиозната тематика, а в творбите водеща е симетрията. При мен симетрията не е израз на религия, а на вяра. Вярата, че утре всичко ще бъде наред. Това никой не може да го каже, но ние носим сляпата вяра“, казва той, а на въпросът ми оптимист ли е отговаря – „не“.
Картините му са обратното на щастието. Те са тъга, зависимост, липса, недостиг, те са дори „Садо-мазо“, както е името на една от тях.

„Някои хора са готови на всичко, за да бъдат с някой или да правят нещо, което уж ги предпазва от страха и самотата. Това е мазохизъм от едната страна и садизъм от другата страна. Изкуството е антидепресант. Особено сюрреализмът. Той не ни развеселява за момент, докато разглеждаме изложба или гледаме картина, а ни подтиква да видим себе си. Да си зададем дори немислимите въпроси и да им отговорим. Точно затова най-много харесвам сюрреализма, макар вече все по-малко хора да го търсят и рисуват“, казва още Марио.

Изложбата ще остане в „Околийска къща“ до 9 юли. Ако имате достатъчно смелост да погледнете в собствените си очи – отидете и я вижте.

Изложбата на двамата дупничани ще гостува в софийската галерия на трети дупичанин. На 9 юли „Култова изложба в култов град“ ще бъде открита в галерия „Лампион“ на музиканта и майстор на лампи Николай Табаков.
Картините на Марио и Николай са в продажба.
