100 души, сред които и деца, бягащи от войната украински граждани, са регистрирани в Кюстендилска област към момента. Те са настанени за пребиваване в региона. Най-много – 43 граждани на Украйна, пребивават в община Дупница. В община Сапарева баня – 24. В община Кюстендил в момента живеят 23 украинци, в община Рила – 8, в община Невестино – 2-ма. Регистрираните в община Невестино 2-ма души са от вчера, 16 март, както и 5-има от настанените в община Дупница.
За украинските граждани са осигурени жилища, храна и дрехи. Оказва се съдействие при необходимост от медицинска помощ.
Срокът за регистрация на украинските граждани в служба „Миграция“ на Районните управления е до три дни от пристигането им. Това може да бъде направено от домакина, който дава настаняване или е задължение на Общините, ако те предоставят място за настаняване. Регистрацията в служба „Миграция“ не дава статут на бежанец. Това трябва да бъде посочено изрично като желание от всеки.
От днес в сградата на Областна администрация-Кюстендил функционира център за подкрепа. Той е изграден със съдействието на местните власти, териториалните поделения на изпълнителната власт и с широкото участие на гражданите и бизнеса. Целта е оказване на помощ на търсещите закрила граждани на Украйна в Кюстендилска област, в рамките на правата и възможностите, предоставени по програмата за временна закрила.
Основните функции, които ще осъществява центърът са:
– събиране на информация, необходима за непосредствено и последващо подпомагане на търсещите закрила.
– координация между институциите и гражданските организации и доброволците.
– предоставяне на информация на търсещите закрила и на тези, които желаят да помагат.
– предоставяне на неща от първа необходимост (базови потребности).
– психологическа подкрепа.
– грижа за децата.
– настаняване, когато такова не е осигурено централно.
– осигуряване на транспорт до местата за настаняване.
В Областния координационен център е създадена зона за деца, както и зона за изчакване на търсещите подкрепа. В центъра са включени доброволци, които владеят руски език, както и психолози и лица за осигуряване занимания за децата. Центърът са спешна медицинска помощ-Кюстендил ще оказва медицинска помощ на лицата, нуждаещи се от такава, а хуманитарното подпомагане ще се осъществява със съдействието на Българския червен кръст.
Припомняме, че към Областния координационен център е активна денонощна „гореща линия“, с номер 0885939322. Чрез нея се предоставя информация за дарения, информация за осигуряване настаняване и информация за осигуряване на транспорт.