232 деца и ученици от областта са в риск от отпадане от образователната система.
От 1 декември 2022 г. до края на месец април т.г. 89 деца и ученици са записани в образователни институции. 9 от тях обаче са повторно отпаднали по-късно. Това бе отчетено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст през учебната 2022/2023 година. Докладът бе коментиран по време на заседание на Областния координационен център. Заседанието председателства зам.-областният управител Валентина Караганова.
„В този период експерти от РУО-Кюстендил са реализирани 78 обхода, при които са посетени 403 адреса. Открити на адресите са 192 деца и ученици, а неоткрити са 211“, отчете началникът на РУО Мая Стойчева-Николова. През отчетния период са отпаднали 43 ученици, като част от тях са заминали в чужбина. Реинтегрирани в образователната система са 14 деца/ученици.
През отчетния период
екипите са извършили 499 физически посещения на адрес.
За 119 деца и ученици, за които има риск от отпадане от детска градина или от училище, чрез ИСРМ са генерирани писма до кметовете на общини за налагане на санкции по Закона за предучилищното и училищното образование.
„Реализирани са съвместни дейности с Областна дирекция на МВР=Кюстендил във връзка с установяване на местопребиваването на 101 деца и ученици“, обясни още началникът на РУО.
Като добра практика Стойчева посочи работата на Община Дупница
по проект за обхващане на деца и ученици в предгимназиален етап, като се работи много целенасочено и ефективно – къща по къща.
Посочени от директорите на образователните институции са 232 деца и ученици в риск от отпадане. Към тях се прилагат мерки за задържане в образователната система. Независимо от всички предприети и прилагани мерки обаче все още има ученици, които отпадат от образователната система. Причините за това са: заминаване в чужбина, ранни бракове, социални проблеми в семействата, липса на актуална адресна регистрация по настоящ адрес, сезонна миграция на семействата, необразованост и незаинтересованост на страна на родителите.
Зам.-областният управител Валентина Караганова даде предложение
РЗИ да организира беседи на различни теми.
Като здравни грижи, рисковете при ранна бременност и други. Също така беше обсъдено включването на представители на Агенция по заетостта, които да вземат отношение в случай на безработни и нерегистрирани в „Бюро по труда“ родители.
По отношение на предлаганите от „Бюро по труда“ програми Силвия Илиева информира, че „Да работиш (е)яко“ е активна програма. Първата й част „Активиране“ е вече в ход. Преди няколко седмици в кв. „Изток“, в НЧ „Васил Левски“, е открит Клуб по активиране и са назначени двама души. До момента има 32 общо „активирани“, 8 от тях от клуба.
Доклад за предприетите мерки от Областната дирекция на МВР във връзка с гарантиране на сигурността в образователните заведения беше представен от гл. инспектор Даниел Мазнев. След трагичните инциденти с използване на огнестрелни оръжия в училища в Сърбия, у нас са предприети превантивни мерки. Съгласувани са съвместни действия между институциите, обсъдени са възможностите за допълнителни мерки за физическа защита, охрана, пропускателен режим. Изострено е вниманието на всички директори на детски и учебни заведения при проведените работни срещи.
Началникът на РУО-Кюстендил запозна присъстващите на заседанието и с обобщените резултати от представянето на деца и ученици в състезания и олимпиади. В тази връзка бяха отчетени добрите резултати, постигнати от тях.