72,1% от работодателите в областта нямат нужда от допълнителни служители. Това сочи проучване на Агенцията по заетостта, проведено в периода 01.02.-18.03.2022 г. Резултатите от анкетата обяви директорът на Бюро по труда-Кюстендил Юлиан Карпузов по време на днешното онлайн заседание на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие. То бе свикано от областния управител Катя Димитрова.
В проучването са включени 52 фирми, предимно от секторите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство.
91,2% от анкетираните фирми са с до 9 наети лица. 7,4% с от 10 до 49 наети лица; от 50 до 249 лица – 1,4%. Работодатели с над 250 наети лица не са анкетирани. Като най-важна компетентност, която трябва да притежава персонала, анкетираните са определили инициативност и предприемачество.
76,6% от работодателите декларират, че срещат затруднения при намирането на служители.
Като най-големи са трудностите за професии „продавач-консултант”, „готвач”, „монтьор на енергийни съоръжения и инсталации”, „шивач”, „обущар” и „социален асистент”.
За анкетираните работодатели с приоритет е търсенето на специалисти със средно образование за производствени технологии и текстил, облекло, обувки и кожи, търговия на едро и дребно, строителство. Преобладаващата част от работодателите са от частния сектор. Изводите от проучването имат за цел да послужат за определяне на приоритети за развитие на пазара на труда на ниво област и общини.
Като затруднение при провеждане на проучването често пъти в контактната информация са посочвани главните счетоводители, които в повечето случаи са външни фирми, посочи Карпузов.
Комисията по заетост прие резултатите от анкетата и взе решение в следващото проучване да бъдат включени повече на брой и по-големи фирми. Целта е да се постигнат по-пълни и всеобхватни изводи относно търсенето на работна сила.
С два гласа „против” – на областният управител Катя Димитрова и нейният заместник Любомир Терзийски, Комисията одобри идеята на Карпузов да бъде отправено предложение анкетата да се провежда един, а не два пъти годишно. Мотивът на директора бе, че няма съществена разлика в резултатите от проучването, когато то се извършва два пъти годишно. Според областният управител обаче изискването за два пъти годишно е заложено в закона и освен това дава по-пълна информация.
Решението на Комисията е да отправи предложение към Агенция по заетостта за промяна в нормативната уредба, а именно чл. 10, ал. 2 от ЗНЗ. А именно проучването на потребностите от работна сила да се провежда веднъж годишно.