При изключително голям интерес премина днешната презентация на въведената от Община Дупница географско информационна система (ГИС). Именно дигитализацията ще може да улесни гражданите и администрацията, тъй като всеки ще може да направи в платформата справка за плановете и скиците на имота си в реално време.
Цялата платформа е добре защитена, като всеки един документ ще бъде верифициран с подпис и печат на съответния служител.
Заседателната зала на ОбС се оказа тясна за всички желаещи да се запознаят с работата на новата платформа. А тя бе презентирана от Иван Манчев, който е по-известен като шеф Манчев. Кулинарният спец, познат от тв екрана, е съдружник в софтуерната компания, разработила ГИС.
„Дупница вече няма да е град от миналото, а се превръща в умен град, град от бъдещето“, лаконичен бе Манчев.
„Изпълнението отне повече от 10 месеца, но вече имаме продукт. А той спестява дни и седмици на ежедневни разходки до администрацията и други институции. Всеки се е сблъсквал с този проблем. Сега проверката става само с няколко клика. Съвместно с фирмата изпълнител подготвяме и видео с указания за начина на работа с платформата“, каза кметът Методи Чимев.
На практика в реално време ще може да се направи справка на кадастър, регулационни планове, ОУП, ПУП, инвестиционни проекти, общинска собственост, ортофото, зелена система…
Въвеждането на ГИС е в две направления на работа. Така администрацията по-бързо ще може да обслужва гражданите, ще ускори значително процесите на работа, като същевременно ще има по-голяма прозрачност на работата. Платформата е разделена на две части – публична, за да може всеки един жител на общината през телефона или компютър да има достъп до нея, и за администрацията – с повече възможностите и опции. Чрез ГИС ще може в реално време да се набави информация за даден имот, неговия адрес, дали с е право на строеж, пълни детайли за даден обект, зоната в която се намира и т.н. За целта има търсачка за въвеждане и на адрес.
По време на представянето бяха задени и въпроси относно сигурността на информация, както и рискове от злоупотреби от трети лица. От ръководството на софтуерната фирма увериха, че базата данни е защитена и надеждна. Всеки един документ ще се верифицира с подпис и печат на Община Дупница от оторизиран служител.
Архитектите Борисов, Владимиров и Владимирова, които бяха на презентацията, приветстваха нововъведената система, която пести време и усилия за изготвянето на документи и проекти. „Такава система има само в София. Много приятно съм изненадан от този напредък на Община Дупница. Страхотна придобивка. Ще дам като пример Германия, където заинтересуваните страни буквално за минути правят необходимата проверка по този начин“, заяви арх. Борислав Борисов. Той е зам.-председател на Камарата на архитектите в България.
Нещо повече. Община Дупница е първата с пълна имотна информация.
Като всяка нова практика има още работа, стана ясно на презентацията, защото тя ще продължи да се надгражда и развива. Предстои да бъде направена и дигитализация на малка част от населените места, които все още не са обхванати.