Местни изброи 2023 г.
„В Дупница трябва да започнем отначало, като преди повече от 30 г. За съжаление, в момента имаме една псевдодемокрация, компрометирана демокрация. Местната власт забрави, че нейната роля е да служи добросъвестно, да бъде добър стопанин и да обгрижва и пази гражданите и бизнеса, а не да ги плаши и рекетира. Вие, хората, гражданите сте началниците, същността. От избраните, от служителите трябват простички решения, честност и човечност, а не празно философстване за проекти, милиони и милиарди. Местната власт е най-близо до хората и е първият и единствен изразител и пазител на волята им. Не мога да повярвам, че в Общината са поставени огради. Това е психология на страха – да покажат на гражданите, че избраните са началниците. Но не, не са. Вие сте началниците“. Това каза кандидатът за кмет на Община Дупница д-р Панчо Панайотов на среща с граждани.
Бившият кмет два мандата посочи, че най-важно за него е подкрепата, която ще получи на 29-и октомври, да е израз на доверие и свободен избор.
„Ако получа доверие, добре. Ако не получа – ще приема думата на избирателите. Всички знаем приказката, че хората живеят така, както гласуват. А колко вида е гласуването? Криминалното – гласуващите разчитат на облаги, постове, поръчки и парички. Партийното гласуване – гласуваш си за партията, която подкрепяш по принцип и независимо дали одобряваш кандидатите или не. Преди години ми се е случвало да чувам: „Докторе, много те харесвам, ама аз съм си комунистка и ще си гласувам за БСП“. Третият вид гласуване е политическото гласуване – гласуваш за кандидат с вярата и доверието, че той и екипът му ще направят така, че хората да живеят по-спокойно, да бъдат по-щастливи и са се чувстват по-добре като част от спокойно общество. Аз и листата на „Ние идваме“ разчитаме на политическо гласуване, като израз на свободен избор. Разчитаме на доверие“, каза още д-р Панайотов.
За водоснабдяването – 30 г. след решен проблем и образцово ВиК, пак в изходна позиция
„Водоснабдяването е най-тежкият проблем в момента. В първия си мандат казах, че за четири години ще сложа край на водния режим, който мъчеше града и селата по време на 45-годишния тоталитарен режим. Направих го не за четири, а за една година. Сложих край на режима и оставих едно образцово ВиК.
А днес какво става? Да сме някъде в пустинята – да кажем, че има повод да има проблем. Но ние не сме в пустинята, а до Рила планина и през града минават четири реки. Лошото местно самоуправление е довело до лошото управление на ВиК. Оттам постоянните проблеми с аварии и липса на вода, особено по селата.
Към това е добавен и един още по-голям проблем. През 2016 г. Общински съвет е гласувал ВиК-Дупница да бъде заличено като общинско дружество. Вече го няма в правния мир и физически. Дупница минава изцяло под управлението на Кюстендил. Разбирате ли какво са направили? Лишили са Дупница от правото да управлява ВиК и сега ще ни управлява Кюстендил. И то с една умряла държавна фирма.
Връщаме се в зависимостите от времето на комунизма, моля ви се! Върнали са ни в изходна позиция.
Това е наглост и безочие! И това кой го е направил? Направили са го общинските съветници и кмета. Само един общински съветник е гласувал „против“.
Вече Дупница няма свое ВиК и от януари минава напълно под управлението на Кюстендил. Кюстендил ще решава къде да се прави ремонт, какви машини да се купуват, каква да е цената на водата. Въпреки че в Дупница имаме възможност цената на водата да бъде много по-ниска. Сега ще плащаме водата на Трекляно, Кюстендил… Защо?
Защото партийните другари от ГЕРБ и БСП, редом с кмета са използвали една лъжа – че трябва да минем към Кюстендил, за да получаваме финансиране от Европейския съюз. Това е лъ-жа. Казах го многократно – и по телевизията и през интернет канала ни, никой не ме опроверга. Защо? Защото лъжат.
Няма такова решение на ЕС. От ЕС казват: „ще комуникираме с една регионална територия с един ВиК оператор“. Това е условието, защото на Запад в един град и община може да има по няколко оператора. На това условие – една територия с един оператор, са отговаряли Сапарева баня със своето дружество и Дупница със своето дружество. Другата територия са другите седем общини към кюстендилския оператор.
В Сапарева баня хората са се вдигнали и общинските им съветници са се обявили срещу присъединяване към асоциацията. Тук един дупничанин не е протестирал, защото всички партии са говорили едно и също и са омайвали хората. А в момента виновните обвиняват КЕВР, МРРБ и продължават да лъжат.
Решението е много простичко. Областният управител, който е партийно назначен и е един чиновник, просто ще подпише за напускането на Дупница. Той е чиновник, а не избран от хората и представляващ волята им. Аз какво ще направя – трябват ми един два дни да подготвя детайлите и поставям аргументите на масата, давам му два дни да се подпише. ВиК-Дупница ще получи статут на общинско дружество и започваме отначало.“
За здравеопазването – кухи суперлативи
„Чух какви суперлативи се говорят за Общинска болница, но вътрешната оценка на лекарите, а и моята преценка е, че не е точно така. Дупница е от малкото градове подложени на геноцид – болниците са задължени да имат Спешно приемно отделение. В един съседен областен град има държавна и частна болници и двете имат такива Спешни приемни отделения. Но каква е разликата? Разликата е, че здравното министерство, което всъщност се занимава с много малко медицински дейности, но една от тях е Спешна помощ, заплаща на отделението в държавната болница процедурите, извършени на спешни пациенти, които в последствие не са хоспитализирани. А в частната болница, ако минеш през такова отделение за изследвания и преглед, но не е нужно да бъдеш хоспитализиран, на излизане трябва да платиш от джоба си. Сумите са от 100-200 лв. нагоре. В Дупница в момента пациентите нямат избор, какъвто биха имали, ако Общинска болница има Спешно приемно отделение.
Преди дни имах пациент, който ми разказа, че след посещение в Спешно приемно в частна болница, в болницата са му задържали личната карта, защото не е имал 120 лв. да си плати – ще му върнат личната карта, след като се върне да плати.
Общинска болница не се е „оправила“, както казват. Ако тя се управлява добре, първото е, че ще има Спешно приемно отделение.
Имам и една идея за изграждане на защитна мрежа за неосигурените пациенти, които се нуждаят от изследвания и лечение. Ние се отнасяме с умиление към кученца и котенца, така и трябва да бъде, но знаете ли какво е да видите страдащ, измъчен човек, който казва „оставете ме, у дома ще умирам“, защото няма осигуровки и пари, за да му бъдат направени изследвания и да се лекува. Страшна картина. Идеята ми е, че може да се изгради защитна мрежа, която не само да дава надежда, но и реална грижа на тези пациенти. С преговори може да се осигури доброволен труд от лекари – в Дупница има достатъчно и вярвам няма да откажат. Нужно е партньорството на Спешна помощ и фармацевтични фирми, които да даряват лекарства. Може да бъде направено.“
Инфраструктурата – не се прави на юруш, а се поддържа всеки ден
„По темата за улиците и подмяната на ВиК мрежата все говорят в милиони и милиарди. Защо ли? Защото искат да има за крадене, но работа да не се върши. Хората им вярват, че не се правят ремонти, особено по селата, защото Общината няма пари за проекти – не могло да стане, че трябват 300 000 лв. за проект.
И това е лъжа. За да подмениш тръби не трябва проект, той се прави за ново водоснабдяване, а не за подмяна. Проста сметка – тръбите вече са от ПВЦ, цената на пазара е около 14 лв., но ВиК може да ги вземе с отстъпка. Колко е да се изкопае с багер 2 км и да се сменят тръбите, като дори не нужно да вадиш старите?! Не е милиони и милиарди, нали?
За улиците е същото – чакат милиони и милиарди по проекти. Улиците не се правят на юруш, а се поддържат постоянно. Ако получа доверие, една от първите ми задачи ще е да видя структурата на Общината. Ще има отдел за дребни ремонти. Оправя се днес, утре, уличка по уличка, а не да се чака да се разбият напълно, за да се търсят пари от държавата или ЕС. Ако управляващите са добри стопани, ще си поддържат улиците и съоръженията постоянно, а не да чакат да се разбие всичко. Като с помпената станция на Таушаница! Не знаеха, моля ви се, че има станция, която може да дава вода на града при нужда. Нямало е кой да отиде масло да капне на помпата, а сега пак чанти с пари трябват, за да бъде възстановена.
По мое време нямаше пари от ЕС, държавата беше бедна, но не само се справихме, а се справихме образцово. Дупница беше модел за добро управление“.
Работата на Общината е една – хората и бизнеса
„Общината име една основна задача – да пази и обгрижва гражданите и бизнеса, а не да ги плаши и рекетира. Иначе какъв е смисълът на Общината, на властта, на кметовете, на общинските съветници? Смисълът са хората и бизнесът, а избраните трябва да пазят първо хората, а след това бизнеса. Това не е лоша дума. Да, като във всяка общност има крастави магарета, но, за да има живот в града и Общината, трябва бизнес. И сега бизнесът в повечето случаи не е виновен за калпавите изпълнения на проекти. Той ли е виновен, че след като спечели поръчка, започват да се редят на опашка да му искат рушвети и той е принуден да пести от материали?
За бизнеса е важно да спазва три правила – да не уврежда здравето на хората, да не уврежда околната среда и да си плаща добросъвестно данъците и осигуровките. Извън това трябва да има свобода и да получава подкрепа, а не рекет от местната власт и държавните органи“.
За д-р Панайотов гласувайте с №30 в бюлетината за кмет на Община Дупница
Подкрепете листата на „Ние идваме“ с №30 в бюлетината за общински съветници
Вижте кандидатите ТУК
Купуването и продаването на гласове са престъпления