Дупница отбеляза 79 г. от спасението на българските евреи – неповторен от други държава и народ хуманен акт, започнал именно от Дупница.
На 10 март 1943 г. цар Борис Трети отказва да подпише заповедта за депортация на близо 50 000 български евреи към концлагерите в нацистка Германия, въпреки натиска от Берлин.
Решението на българския монарх е последната точка от историческото дело, сътворено от целия български народ – граждани, общественици, Църква и политици.
Денят на спасението на българските евреи е и дата за почит към жертвите на Холокоста. Включително и депортираните от Беломорска Тракия и Македония. Изпратени в лагерите на смъртта от „новите“ земи са над 11 000 души. Малцина от тях оцеляват.
Датата бе отбелязана с поднасяне на венци и цветя на паметната плоча на загиналите във войните евреи от Дупница. Припомняме, че тя се намира на мястото на разрушената синагога – пространството до Дом на техниката.
Венци бяха поднесени от кметския екип, Общински съвет-Дупница, регионалната организация на евреите „Шалом“, Ротари клуб, както и от читалища и граждани.
Директорът на Градския исторически музей Анелия Геренска припомни хода на историческите събития.
Отчитайки, че България е единствената държава спасила евреите си през Втората световна война, Леонид Хаздай от „Шалом“ отправи апел. Той призова всеки да помага както може на бягащите от войната в Украйна.