Община Дупница се присъединява към „Часът на Земята“ и призовава всички ни към солидарност.
„Часът на Земята“ е най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата. За 15-а поредна година в нея ще се включат повече от 190 държави, включително България. Утре, 26 март, милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч. Така ще отправят призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Община Дупница се присъединява към инициативата, като ще бъдат загасени светлините на сградата на ОбА и други обществени сгради. От местната администрация апелират към всички жители на общината също да спрат осветлението за час.
Тази година „Часът на Земята“ ще се проведе в особено критичен момент.
Множество правителствени и неправителствени организации, включително и WWF, призовават единодушно за по-решителни действия, за да може до 2030 г. да се обърне процесът на унищожаване на природата. Скоро световните лидери ще се съберат за Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие COP27, за да изготвят нов глобален план за действие за опазване на природата през следващото десетилетие.
Фокусът е към мира!
Тази година WWF България посвещава кампанията си на мира. „Мирът между хората е първата крачка, която заедно трябва да направим, по пътя към хармоничното съжителство между човека и природата. Всеки нов ден на военни действия допринася пряко или косвено за влошаване качеството на околната среда, а оттам влияе и върху здравето на всички нас. Мирът е нужен в името на нашия общ дом и общото ни бъдеще“, каза за БНР Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
„Часът на Земята“ не е просто 60 минути без осветление. През годините в резултат от инициативата бяха постигнати поредица от символични победи в името на природата. Движението помогна за създаването на 3,5 млн. хектара защитена морска зона в Аржентина. Вдъхнови засаждането на 17 млн. дървета в Казахстан. Тайланд и Тайван въведоха образователни програми за опазване на околната среда в училище. В САЩ момичета от скаутското движение инсталираха стотици хиляди енергоспестяващи крушки. Много семейства в Непал и Мадагаскар получиха печки, използващи енергия от възобновяеми източници, а редица домове в Индия и Филипините бяха заредени панели за слънчева енергия.