Дупнишкият музей ще ни разходи през историята на книгопечатането с изложбата „Гутенберг и славянският свят“. Тя ще бъде открита на 6 април, сряда, от 17 часа в Общинската художествена галерия.
Д-р Румяна Дечева, реставратор към ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“, ще презентира процеса на консервация и реставрация на старопечатните издания и ръкописи от фонда на Исторически музей-Дупница. Ще може да видим конволют, съдържащ старопечатна книга „Служба за св. Георги Нови“, редактирана от Хр. Димитров-Дупничанин, отпечатана през 1855 г. и два ръкописа с религиозно и светско съдържание, подвързани заедно през 1871 г., тефтерче на Димитър Бисеров от 1867 г.; рецептурник от 1824 г.; брой на вестник „Пътник” от 1870 г. Реставрацията и консервацията на старопечатните издания са извършени по проект, финансиран от културното министерство.
Изложбата е резултат от съвместните усилия на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“, Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“ и Държавния културен институт към МВнР.
Тя е посветена на книгопечатането, чието начало е поставено преди 560 г. от изобретателя на печатарската преса Йохан Гутенберг.
В малката зала на галерията ще може да видим още 24 илюстративни табла, в които се проследяват основните моменти от развитието на кирилското книгопечатане от ХV до ХІХ век.
Представени са фотоси на редки и ценни книги, запазени в българските фондохранилища.
Това са екземпляри от първите печатни кирилски книги от края на ХV в. от Краков и Цетина, венецианските издания на Божидар и Винченцо Вукович от първата половина и средата на XVI в., изданията на първия български печатар Яков Крайков от 1566-1571 г. Показани са кадри на знакови за историческото развитие на българската книжнина печатни книги: „Абагар“ на Филип Станиславов от 1651 г., „Стематографията“ на Христофор Жефарович от 1741 г., „Кириакодромион“ на Софроний Врачански от 1806 г. – първата новобългарска печатна книга.
Посетителите ще имат възможност да разгледат богата фотоизложба, отразяваща образците на славянското и българското книгопечатане, които трудно могат да се видят в оригинал.