Болниците вече ще отчитат не само броя на новите ковид случаи, състоянието на пациентите и броят на жертвите, ако има такива за денонощието, но и готовността си за лечение.
Това стана ясно на онлайн заседание на Областния оперативен щаб, свикан от областният управител на Кюстендил Катя Димитрова. На заседанието беше обсъден новият Национален оперативен план за справяне с пандемията. Според него България е разпределена на 6 клъстера. Област Кюстендил попада в 4-ти клъстер заедно със София град, София област, Перник и Благоевград.
„Има четири етапа, разработени в тази програма. В зависимост от етапа, в който се намира дадената област, се вземат определени мерки. Мерките се вземат на местно ниво, но след консултации с Министерство на здравеопазването и главния здравен държавен инспектор. Относно ежедневната информация, която се подава към тях, вече задължително трябва да се включат и данни за свободните интензивни легла и обезпечеността на лечебните заведения с медицински персонал. Както и досега ще се подава и брой заболели и брой под карантина“, обясни Катя Димитрова.
В онлайн заседанието се включиха и представители на трите болници в областта, които дадоха информация относно заболяваемостта и обезпечеността с кислород и медикаменти. Те обясниха, че на този етап има достатъчно легла, но това се променя динамично.
„Няма да оставим болен без подходящо лечение и легло. Персоналът е същият, с който сме работили и сме се справяли и при предишните вълни. Прави впечатление, че има изключително голям наплив към Спешното отделение на болницата.
За разлика отпреди, пациентите са сравнително по-млади и в по-добро състояние.
Към 4 – 5 човека приемаме на ден в болницата. Имаме необходимата кислородна инсталация и към момента тези нужди ги посрещаме адекватно“, обясни д-р Александър Величков.
Прокуристът на Общинската болница в Дупница, Мария Иванова обясни, че с легловата база, лекарствата и консумативите всичко е наред, има обезпечение.