Николай Табаков за 48-то НС: Много работа и енергия, но и много пропилени възможности заради боричкания и популизъм.
Общественикът от Дупница, художник и музикант имаше „късмета“ да се кали в политиката в най-горещия от 90-тте години насам парламент.
48-то Народно събрание се оказва с пореден краткотраен живот, но категорично ще остане в историята с рекордно дългите заседания на комисии и парламентарни заседания.
„Пушилката“ от извънредната работа остава невидима за гласоподавателите, а и е непозната за депутатите от предходни парламентарни мандати, които вървяха привидно „по ноти“ и с гласувания „бетон“.
48-то НС, което вече върви към своя залез, обаче беше арена на невиждан до момента политически сблъсък. Сблъсък, задвижен от войната срещу статуквото (която вече има своето представителство в парламента, а не само силата на уличните протести) и нагорещен от войната на Русия в Украйна.
Събития, които категорично прокараха ясни разделителни линии в политиката.
От една страна партиите, чиито стремеж е модерна и просперираща европейска България. А от друга страна – празнодумието на популизма, опитващ да прикрие слугуването на Русия зад понятия като „патриотизъм“ и „изконни ценности“ и/или запазването на модела на статуквото.
„В първата седмица на парламента казах, че съм в културен шок. Сега, в края на 48-то НС, мога да кажа, че културният ми шок е задълбочен, а към него е прибавена и горчивина. Горчивина от това, че виждаш как видимо необходими и полезни предложения се отхвърлят, само защото биха попречили на нечии интереси. Горчивина от това, че популизмът придобива застрашителни мащаби. От това, че успешно се използва и налага носталгия по миналото, но липсва смелост за бъдещето. От това, че полезното и нужното се заменя от гласа на по-шумния.
Демократична България внесе около 38 законопроекта и изменения на законопроекти,
от които доста не бяха приети на второ четене.
Ще спомена Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, известен като „закона за синята карта“, в чието изготвяне участвах и аз.
Този закон улеснява достъпа на висококвалифицирани специалисти от чужди страни до нашия трудов пазар. Законът се отнася за всички сфери и е изключително нужен и важен от гледна точка на вече фрапиращия недостиг на висококвалифицирани специалисти у нас. Твърденията, че законът ще попречи на родните специалисти са несъстоятелни – вече има значителен недостиг на кадри. Само в ИТ сферата недостигът на кадри е от порядъка на 40 000 души. Законът обаче се отнася за всички висококвалифицирани професии – инженери, лекари, архитекти и пр., чиито недостиг вече се отразява на трудовия пазар. Още повече, с реализирането на Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат нужни такива специалисти, които в момента не достигат. Едно, че от години това не са предпочитани специалности за образование. Второ, че нашите специалисти от години предпочитат да напускат страната.
Този закон бе приет, въпреки, пак казвам, несъстоятелните и популистки изказвания, че ще навреди. Не, няма да навреди, защото тези специалисти са нужни, а ги няма на родния пазар“, каза Николай Табаков на пресконференция, на която обобщи свършеното от него в парламента.
„За съжаление,
законопроект, който не бе приет, а и се сблъска с изключително невярно и позорно поведение от някои партии, е Законът за закрила от домашно насилие.
В комисии дебатите вървяха нормално, но в пленарна зала законът бе блокиран. Целта на този законопроект бе да предпазва хората от домашно насилие и по-специално възрастните хора. Статистиката става все по-страшна. Все повече възрастни хора са подложени на насилие от своите деца – взимат им пенсиите, ограничават им правото на движение, не им дават храна. Ужасяващи издевателства се случват вътре в семейството. Този проект беше възможност законово да ограничим насилието в семейството, да дадем повече сигурност и закрила“, посочи още народният представител.
Факт е, че проектозаконът бе блокиран най-шумно от „защитниците на българското семейство и ценности“. Всеки опит да се гарантира животът и сигурността на уязвимите в семейна среда и то на фона на зловещи случаи на убийства на жени от съпрузите/партньорите им и на родители от вече порасналите им деца, води до умишлена подмяна на темата с измисления „джендър“.
„И нас, депутатите от ДБ, редовно ни наричат „джендъри“ в зала и по коридорите. Не само покрай дебатите по този проектозакон, а при всяко действие в защита на нормалното и модерно развитие на България“, посочи още Табаков.
А ние ще си позволим да уточним, че ДСБ, чиито представител в коалицията Демократична България е той, е партия, позиционирани в консервативната графа на политическата скала. Т.е. ДСБ са типичната консервативна партия. Разбира се, ако родната ни политическа скала не бе дестабилизирана и размита от бабаитски говорене и поведение, несъвместими по логика и обществен интерес с парламентарното представителство.
Табаков коментира и отхвърленото предложение на ДБ за разследване на главния прокурор.
„От три законопроекта само този на ДБ не се прие. Другите бяха приети на първо четене, но едва ли ще минат на второ четене. Просто всички законопроекти за ограничаване правомощията на главния прокурор в последните години винаги падат в пленарна зала. А истината е, че без реформа в прокуратурата, всички други реформи са заложени на карта“, посочи той.
В краткия живот на 48-то НС, Табаков успя да осъществи три инициативи като личен свой ангажимент.
„Все пак аз съм човек артист, галерист. Успях да организирам в парламента две изложби и един коледен базар с благотворителна цел. Мога да отчета, че събитията бяха успешни. Първата изложба бе за Деня на хората в неравностойно положение. На нея представихме в парламента двама автори – от Белене и Кюстендил. Втората изложба бе посветена на каузата за медицинските храни – „Деца (не) като другите“. Целта й бе да привлечем вниманието на законодателната и изпълнителната власти към децата, нуждаещи се от медицински храни. Броят на нуждаещите се не е голям, но сумите за храните са непосилни за семействата – около 2000 лв. на месец. Буквално животът на тези деца, които ние показахме на снимки, зависи от медицински храни. В момента единствен начин е средствата да бъдат набирани от дарители и от неправителствени организации. От ДБ настояваме храните да бъдат плащани по Здравна каса, което е нормално за европейска държава“, каза още Табаков.
Коалиция Демократична България-Продължаваме промяната.
В събота на национално съвещание на ДСБ делегатите са дали мандат на председателя на партията да води преговори за бъдеща коалиция.
„Демократична България е коалиция на равносилни партии, а не една силна партия с други по-слаби като придатъци, каквито примери има. През последните години се научихме да комуникираме в коалицията.
Оттук напред България я очакват управления с коалиции и е ще е нужна добра коалиционна култура.
Смело мога да кажа, че в ДБ имаме добра коалиционна култура и сме гарант, че и коалицията с ПП би имала успех. С тази бъдеща коалиция ние отговаряме на изискванията на хората. Те ни казват „обединете се“, „съберете се“ – това правим. С тази бъдеща коалиция обаче отговаряме и необходимостта България да върви по своя европейския път. А той в момента е поставен на кантар. Все повече изолационни гласове се чуват, но всяко отдалечаване от Европа би превърнала България в гето между Изтока и Запада.
Ние, коалиция между ДБ и ПП бихме отстоявали именно европейския път на България и европейските ценности. Тази коалиция ще настоява за общите ни приоритетите: приемане в Шенген и Еврозоната, укрепване на националната сигурност, модернизиране на армията, правосъдна реформа и промяна на модела на управление на прокуратурата“, каза още Табаков.
Той има готовност отново да влезе в кандидатдепутатска листа за област Кюстендил.
„Политиката е мръсна работа, когато се прави с мръсни подбуди и от нечестни хора. Колкото повече почтени хора се ангажират, толкова по-малко място за мръсни сделки и игри ще има. Готов съм да се кандидатирам отново. Разбира се, бъдеща листа е рано да се каже как ще изглежда, особено на фона на коалиция с Продължаваме промяната. Но аз отчитам това – много работа и много енергия. За съжаление в този формат на НС и в тази ситуация останаха много несвършени начинания и пропилени заради боричкания възможности“, посочи още Табаков.