След 8 месеца чакане кметът на Дупница втвърди тона за новото регионално депо. А причината е забавяне на финансирането, въпреки че Общината е изпълнила всички изисквания и има разрешително за строеж.
Необходимостта от депото край Джерман е огромна за шестте общини от област Кюстендил, тъй като това е единствената област в България без център за управление на отпадъците. Докато се чака депото да отвори, Общините покриват значителни разходи за извозване на отпадъците до лицензирано депо. Едновременно с това се образуват постоянно нерегламентирани сметища. А те често пъти струва двойно – плаща се и за разчистването им, плащат се и наложените от РИОСВ актове. В същото време, събираната такса „Битови отпадъци“ покрива едва 1/3 от разходите по това перо.
Затова и кметът и зам.-кметът Олга Китанова са отправили официално искане да се финансира изграждане на депото край Джерман.
Позицията на Община Дупница е, че са изпълнени всички законови изисквания. Освен това има готов проект с разрешение за строеж и се чака единствено финансиране от ПУДООС. А чакането продължава вече 8 месеца.
„Вече сме принудени да дадем гласност, както и да потърсим подкрепа от Общините в „Рила Еко“.
За съжаление, един толкова важен проект сякаш се неглижира от държавата, въпреки че е посочен като стратегически и от изключителна важност. Още през месец август миналата година входирахме готов проект с разрешително за строеж за финансиране от ПУДОС на стойност 10 млн. лв. Оттогава измина толкова време, но още сме доникъде. Имаше предвидено заседание на ПУДООС през месец март. Направихме всичко възможно, за да влезе нашият проект за разглеждане. По наша информация, проектът е бил само обсъден и отложен за неопределено време. Не ми се иска да го мисля, но явно се притесняват да вземат решение, защото няма гласуван бюджет и финансов ресурс. Затова поискахме среща в МОСВ с министъра, на която да отидем всички кметове от областта“, обясни Олга Китанова.
„Проектът не бе първоначално входиран в дневния ред на въпросното заседание. Даже заместник-министърът, който следи процеса, бе възмутен от този факт. Това е стратегически обект за всички общини от областта. Той е приоритетен и заложен за целево финансиране. Ще бъда по-директен. Ако няма пари – кажете ни. Трябва да имаме еднозначен отговор – след един месец, след 6 месеца, след година. А не да ни пишат проформа за някакви забележки, които са отдавна вече отстранени. Защото нас никой не ни пита как се оправяме с отпадъците и какъв финансов ресурс струва, нали?! Няма да ни компенсира никой за това. За да бъде адекватна цената на разхода, който правим за транспортирането на отпадъците, трябваше да вдигнем таксата между 3 и 5 пъти. Ама гражданите не са виновни за това 3 години безвремие. Хем трябва да се изхвърля на законно депо, хем не ни позволяват при условие, че имаме решение. При тази ситуация няма да плащаме отчисления към РИОСВ и глоби“, категоричен бе инж. Чимев.
Към настоящия момент все още не е насрочена дата за среща в МОСВ по темата.