С мъка и гняв Дупница излезе в знак на протест и подкрепа за жестоко малтретираното 18-годишно момиче от Стара Загора.
Дупница е един от над 40-те български града, в които в 18 часа днес се проведоха протести пред съдебните палати.
„Тук сме първо, за да заявим подкрепа към пострадалото момиче и семейството му. След това, за да кажем, че съдът и прокуратурата трябва да вършат работата си според закона, но и според морала. Нали така се казва в съдебната зала – „по закон и морал“.
В съдебната зала трябва да печели справедливостта, а не този, който има 200 лв. повече“. Това бяха само част от коментарите на гражданите, които се събраха в 18 часа пред сградата на Районен съд.
Това е първият толкова масов граждански протест в Дупница от години и категорично първият с участие на толкова много млади хора.
Можем да го сравним единствено с шествието „Къде е Янек“, което се поведе в знак на подкрепа на близките на безследно изчезналия 43-годишен дупничанин. Както и сега, и тогава искането бе за ефективно разследване и справедлив съдебен процес. Разликата обаче е, че днес присъстващите не се страхуваха да застанат с лицата си и да се изкажат на висок глас. Припомняме, че най-масовото събитие по случая „Янек“ бе именно автомобилното шествие, което даде на участниците в него някаква анонимност. Съпоставка със случая „Янек“ направиха на един и двама от днешния протест.
„И тогава излязохме, защото имаше жертва на престъпление, както и сега. И тогава излязохме, защото разследващите и прокуратурата не си свършиха работата, както и сега.
Натрупването на фатални грешки в системата вече става лавинообразно.
Липсата на защита и на справедливост вече не е само усещане, а се превръща в напълно реален фактор. Все повече хора стават жертви на насилие и ако не променим системата, цялото общество ще се превърне в пленник на насилниците. А насилници винаги ще има. Въпросът е системата, която трябва да пази живота и правата ни, да противостои ефективно, така че насилниците да се замислят преди да посегнат, а ако посегнат, да бъдат спирани след първата проява, а не да се превръщат в ненаказани рецидивисти. Строгостта на наказанията им ще пресича и насилието във всичките му форми, което иначе става нещо като мода. Всички виждаме и усещаме, че насилието над жените, по-слабите и незащитените ескалира“, коментира присъстващ.
Организаторът на днешното събитие в Дупница, Асен Кирилов, се обърна с молба към присъстващите. „Моля, възпитавайте децата си, особено момчетата, че насилието не е решение. Жените са ценност, те трябва да бъдат уважавани и пазени. Не мога да проумея как е възможно разследващите, прокурорите и съдиите, които са видели снимките на 18-годишното момиче да са останали не само безучастни, а и са станали съучастници на извършителя. Истина е, че в системата има и много съвестни и почтени магистрати, чието име се опетнява от действията и бездействията на непочтените. Съвестните магистрати трябва да вложат усилия за изчистването на системата. Ние, гражданите, не можем да водим тази битка сами“, каза той.
„Искате младите да останем в България, но не може да ни защитите!
Защо да останем, като утре някой може да ме изнасили, да ме пребие, да ме обезобрази, да ме убие, а вместо да ме защити и да раздаде справедливост, съдебната система ще се изгаври с мен двойно?! Случаят с това момиче не е първият и няма да е последният. Колко жени бяха убити, осакатени, колко живеят в страх, в постоянен тормоз и насилие, без на някой да му пука“, с гняв и тъга попита девойка.
Майски с деца споделиха, че са съпричастни с момичето и родителите й. „Не мога да си представя какво е изпитало това невинно дете, каква е болката за родителите и близките й – не само от жестокостта на садиста, а и от бездушието и апатията на системата.
Не желаем децата ни да живеят в страх от насилници и техни съучастници в системата.
Това трябва да спре. Зверовете трябва да бъдат озаптени, законът да бъде променен, а системата изчистена“, каза една от майките.
Присъстващите носеха плакати „Нито една повече“. Това е мотото на редица протести и кампании, с които обществото реагира на случаите на убийства и насилие над жени от години назад. Но и досега това мото остава само емоционална реакция и израз на подкрепа. Тъй като липсва реална спирачка за случаите на насилие и превръщането на насилието в мода и в приемлива норма. А спирачката е законодателна инициатива и реална съдебна реформа.
Припомняме, че в предходния парламентарен мандат депутатите отхвърлиха предложението на Демократична България и Продължаваме промяната за увеличаване на наказанията за домашно насилие, както и обхвата на тълкуването му.
България е от малкото европейски държави, в които не само жертвите на домашно насилие, но и жертвите на престъпленията от омраза, сексизъм и хомофобия не са защитени. В такива случаи делата вървят по реда на хулиганските прояви.