Главоблъсканицата с боклука на Дупница: От торбето през балкона до въпросителните за старото сметище и новото депо.
Общински съвет прие днес Програма за опазване на околната среда и Програма за управление на отпадъците на Община Дупница. И двата документа са за период до 2028 г., а при обсъждането им от микрофона на сесията най-често се чуваха думите „боклук“ и „сметище“.
Съветници използваха възможността да сигнализират за незаконни сметища и проблемни участъци. Не без повод и без логично обяснение беше констатацията на кмета Методи Чимев, че „периферията на града се е превърнала в сметище“.
Той напомни, че борбата с незаконните сметища е ежедневна, но санкционираните са малко, тъй като не бъдат ли хванати на място, е почти невъзможно да се докаже вина.
„Купихме и дрон, за да следим за нередности. Но истината е, че самосъзнанието ни е такова. Започваш ремонт – ама защо да карам до Слатино* за две колички отпадъци, като ще ги изсипя някъде наблизо. Да не обидя някой, но нали направихме жк „Бистрица“ и какво? Не може торбето с боклука да си хвърляш през балкона, а после Общината да ти е виновна“, каза той.
Общински съветници посочиха, че трябва да се засилят информационните кампании. От това което виждаме около себе си, може би наистина е нужно да се учим и възпитаваме на иначе пределно ясни неща – къде може и къде не може да си хвърляме отпадъците.
„Трябва да се работи с децата и младите. Вижда се, че старите трудно ще се превъзпитат да не хвърлят в реката или където им падне. Някак трябва да има контрол в семействата. Ако тръгне някой да хвърля, да има кой да го спре. А това са децата и младите“, каза съветникът Севдин.
Ако истината за това, че не може да пазим средата си от собствените си боклуци е грозна, то истината, че парите за дългоочакваната рекултивация на старото сметище може и да не стигнат, е тревожна.
„Борихме се Дупница да получи повече пари, защото нашето сметище е без аналог. Рекултивацията ще е истинско предизвикателство от техническа гледна точка. Ако на другите места говорим за терени, които лесно могат да бъдат запръстени, то ние имаме 70 метра денивелация. Говорим за 80 дка терен с огромно количество отпадъци. Трябва да бъде изградена стена, трябва да бъдат уловени газовете, които причиняват запалванията. Това е изключително сложна задача, а ние получихме същото финансиране като Общини, при които рекултивацията е лесна и съответно евтина. И на мен, и на всички ни е ясно, че старото сметище е язвата на града. А за вече фаталното забавяне на изграждането на новото депо си плащам. Не само заради мои действия и решения, но и заради действия на много други. Докладът по ОВОС е готов от 2013 г., девет години по-късно нямаме депо и проблемът стои нерешен, защото въпросът беше използван политически“, каза кметът Чимев.
Заради съдебно обжалване на избрания изпълнител сключването на договора за рекултивация на старото сметище се забави. Той стана факт едва през месец юли 2021 г. Договорът с е на стойност 4 831 356 лв., а изпълнител е консорциум „Еко– Дупница“. В обединението участват кюстендилската „Булплан инвест“, благоевградската „Браво строй“ и „Инвестиционно проектиране“-Шумен.
След сключване на договора пак има забавяне.
При входиране на работния проект става ясно, че трябва да бъдат изчистени въпроси с далекопроводи на ЧЕЗ и собствеността на част от земята. За далекопроводите се иска допълнителни работа от страна на проектантите, така че да бъде обезпечена сигурността им по време на работата на терен. Оказва се, че част от земята пък се води горски фонд, което наложило минаване на процедура със земеделското министерство.
Самозапалване на боклуците също е довело до забавяне – на заснемането на терена.
След редицата перипетии работният проект вече е входиран.
В момента се изчаква съгласуване с енергийния оператор за далекопроводите, след което вече се очаква да бъде издадено разрешителното за строеж.
След получаването му ще започне да тече срок от 180 дни – това е заложено в договора за техническата рекултивация. След това има срок от още 50 дни за биологична рекултивация, т.е. залесяване и облагородяване на терена.
Добрата и лошата новина – финансирането е сигурно, но не е ясно дали ще стигне.
Причините са две. Първоначалното искане на Община Дупница да бъде отпусната по-голяма сума заради спецификата на терена е отхвърлено от тогавашния министър Емил Димитров. Въпреки че нуждата е доказана и има принципно съгласие от управляващия орган ОП „Околна среда“.
Така хем проектът тръгва под въпросителна дали финансирането ще е достатъчно, хем сега ще трябва да се изпълнява след скока на цените.
А трябва да се изпълнява на терен като бомба със закъснител – не може да има компромис нито за сигурността на работници и техника по време на работата, нито с материалите.
Около 80 декара са запълнени с отпадъци – включително и във височина. Дебелината на пластовете варира 5 до 35 м, а изчисленията показват, че обемът на отпадъците е от порядъка на 465 000 куб. м. Но всъщност това са изчисления придружени с доста въпросителни – дупнишкото сметище наистина е уникално. Уникално сложен за решаване проблем.
Припомняме, че сметището бе закрито в края на 2019 г. От 1 януари 2020 г. се ползва като претоварна площадка, като отпадъците се извозват до площадката във „Филиповци“ ежедневно.
И така главоблсъканицата с боклука на Дупница. Хем някои мятат торбета през балкона и трупат строителни отпадъци навсякъде, хем старото сметище ни обгазява и чака специфична и сложна рекултивация, хем нямаме ново депо.
Всъщност на терена на новото депо край Джерман вече текат строителни работи – за компостиращата и сепариращата инсталации.
„Не се строи клетката, както някои се опитват да вменяват. Не, не сме започнали работа преди разрешителното. Прави се каквото трябва – работи се по двете инсталации, за което има разрешително“, посочи още Чимев.
Припомняме, че за тази година кметското ръководство не предложи и съответно не бе гласувано увеличение на такса „Смет“. Бе изразена обаче тревога, че може да се стигне до актуализация в посока увеличение, ако средствата се окажат недостатъчни.
*Строителни отпадъци от ремонтна дейност, строителство и събаряне на сгради и постройки трябва да се извозват и предават до площадка на „Находище Габи-2“ на фирма „ДИ ВИ БИ“ ООД в землище на Бобошево, при Слатино. Припомнете си ТУК