Около 60 жители на дупнишкото село Самораново участваха в срещата с бившия кмет на Дупница, който обяви, че ще участва в предстоящите местни избори като кандидат за кмет и водач на листа за Общински съвет.
Проблемът с постоянните аварии и ежедневното спиране на питейната водата бе най-коментираният – напълно очаквано, след като срещата се проведе по покана на хора от селото именно заради тази тема.
„Във вода газим, а жадни ходим. Поредни избори, дето ще ни лъжат как ще оправят проблема. Всеки път всички едно и също обещават, а проблемът се задълбочава. Кажете ни вие какво точно направихте за Самораново когато бяхте кмет и защо да ви вярваме“, попита мъж от селото.
„Аз не ви обещавам нищо. Аз ви казвам, че има как Самораново да има достатъчно вода.
Тези приказки, които сега ви разтягат за резервоара на затвора са празни приказки. Няма как резервоарът да получи разрешително за експлоатация, ако обрича селото на режим. Огледах сега ситуацията в Самораново и виждам, че вода има. Трябва подмяна на мрежата, което за едно работещо дружество с управител на място и съдействащ кмет не е нищо сложно. Загубите на вода и харченето на пари за отстраняването на постоянни аварии са в минус за ВиК. Много по-далновидно е да се подменя мрежата, защото в края на краищата това ще бъде по-изгодно от финансова гледна точка за ВиК.
Първата ми работа като кмет през 1991 г. беше да викна началника на ВиК и да поискам да ми подготви план за действие. Той само повтаряше, че най-важното е изграждането на язовир „Тополница“, а за другото не знаел как и не можел. Дадох му седмица. След тази седмица той каза, че не е готов, защото не знае как да сложим край на водния режим. Ами разделихме се, а след това намерих Ангел Малинов, светла му памет, и започнахме здрава работа. Сложихме край на водния режим, нали“, каза д-р Панайотов.
Присъстващ в залата бивш кмет на Самораново припомни какво е направил Панайотов конкретно за Самораново. „Тук има и млади и не помнят. Преди това селото разчиташе на един малък резервоар и все бяхме на режим. Точно д-р Панайотов направи големия резервоар, който се ползва и до днес“, припомни той. А веднага от залата последва въпрос: „Този ли резервоар, дето все се запушва“.
„Не можете да ме упреквате за това. Резервоарът, както и други съоръжения и водохващания направих и оставих годни за експлоатация за години напред. Как са поддържани след мен не е моя отговорност. Ето ще ви кажа, че когато стана голямата авария в Дупница преди няколко години ми се обадиха да ме питат какво да правят. Казах им да пуснат помпената станция на Таушаница. Тогава разбраха за нея. Тези в Общината и ВиК разбраха тогава – от мен, от 50 км и докато си лекувам хората. А и тази помпена станция е изоставена и не работи от години. Защо? След като с толкова усилия направихме връзка през нея с яз. „Дяково“, за да подсигурим питейна вода при суша или авария.
Не търпя хора, които казват „не знаем как“, „много е трудно“, „няма да стане“,
особено когато са на ръководни постове“, каза още Панайотов, който след раздялата с политиката преди 20-ина години продължава да работи като лекар. Но не спира да следи политическите и обществени теми.
На срещата тази вечер най-настоятелните въпроси бяха за това дали той има вече готов кадър за управител на ВиК и какво би направил, за да излезе Дупница от областната ВиК-асоциация.
„Асоциацията е една голяма измама. Никой в Европа не е искал териториално разделение на административен и политически принцип, т.е. на административни области. Европа иска единна територия по ВиК-белези, т.е. една територия с единна ВиК мрежа и един единствен оператор. Както беше Дупница. Това, че местните политици, не мога да повярвам, че и кметът Чимев е участвал, са предали ВиК е тяхна отговорност и вина. Абсурдно е сега да правят протести срещу този или онзи, след като вината е тяхна. Те трябва срещу себе си да протестират, а после на площада да посипят главите си с пепел. Защото в момента ВиК-Дупница го няма, не съществува. Затрито е. Съдбата на Дупница ще се решава в Кюстендил и Трекляно.
Има как обаче това да бъде поправено. Има как да си върнем общинското дружество.
Трябва да знаете, че местната власт е най-важна за добрите условия на живот и стандарт. Местната власт е най-близо до хората, нейният капацитет и работа определят това как ще живеем. Затова в Европа, към която всички се стремим и за образование, и за работа, и за бизнес – дори децата на тези, които говорят срещу Европа живеят там, местната власт е силно развита и с големи правомощия. Централизацията, концентрирането на властта в държавата е параван за далавери и кражби, води до размиване на отговорността. Централизацията на властта, която се опитват да наложат с побългареното тълкуване на европейското изискване за ВиК-асоциация, цели това. Окрупняване, зад което ще се краде и няма да има отговорни и виновни, а хората ще страдат от безводие, ще търпят аварии и високи цени.
Трябва да знаете, че непочтените политици се страхуват най-много от хорския гняв. Това е вашата, нашата сила да си върнем както ВиК, така и всяко отнето право“, посочи още Панайотов.
А от залата последва реплика: „Ние сме си виновни, че не знам как да се борим. Не знам от кого какво да искаме. Един по един ходим да се оплакваме насам-натам и нищо не постигаме“.
Последва и въпрос защо като народен представител Панайотов не е направил повече за Дупница и областта.
„Бях подготвил документите за гласуване – Дупница да премине към Софийска област. Не получих подкрепа нито от парламентарната група, нито от президента. Знаете, после напуснах. В парламента обаче е друго. Важното за развитието на общините е прагматичната и работеща местна власт. Затова и тези избори са най-важни“, заключи той.
Д-р Панчо Панайотов е първият демократично избран кмет на Дупница след промените – 1991 г. С голяма подкрепа печели и втори кметски мандат, който не довършва, тъй като е избран за народен представител през 1997 г. Депутат е в 38-то Народно събрание. Подава оставка на 11 октомври 2000 г. След това се връща към лекарската професия, като решава да е джипи в села без лекарска помощ. От 2012 г. работи в Бърза помощ-Рила.