Местата в гимназиите са повече от кандидат-гимназистите от областта за следващата учебна година.
Това става ясно от държавния план-прием за професионалните гимназии, профилираните гимназии и средни училища за учебната 2023/2024 г. Той бе съгласуван на заседание на постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие.
По време на заседанието от РУО-Кюстендил представиха предложение за следващата година и отчетоха, че план-приемът за настоящата учебна година е изпълнен на 100%.
„Планираните и утвърдени 38 паралелки са реализирани напълно, т. е. държавният плам-прием за 2022/2023 е изпълнен на 100%“, посочиха от РУО.
Предложението за учебната 2023/2024 г. е изготвено на база постъпили предложения от директори на училища, съгласувани с кметовете на общините. Спазени са принципите на осигурен достъп до образование и обучение на всички ученици. Държавният план-прием е съобразен с потребността от кадри по планираните професии за област Кюстендил.
В предложението е включена за първи път една нова специалност – „Възобновяеми енергийни източници“
от професия „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“. Тя е заявена от директора на Професионалната гимназия в Бобов дол.
Предложението включва общо 38 паралелки в професионални гимназии, профилирани гимназии и средни училища в областта. 26 паралелки са за професионално образование. 25 от тях са в дневна форма на обучение, а една – в дуална форма на обучение. 12 са профилираните паралелки в дневна форма на обучение. Те са: чужди езици, математически, софтуерни и хардуерни науки, природни науки и хуманитарни науки. Съотношението в предложения план-прием на профилирани към професионални паралелки е 31,58% към 68,42% в полза на паралелките за професионално образование.
Учениците от 7 клас за участие в държавния план-прием от цялата област към 1 ноември 2022 г. са 972-ма.
Делът на паралелките обучение чрез работа е 4% (една на брой) от общия брой паралелки за професионално образование. За учебната 2022/2023 година са били две или 8% от паралелките за професионално образование.
За община Кюстендил броят на планираните места за прием е 442. Прогнозен брой ученици в седми клас 441. Спортно училище „Васил Левски“-Кюстендил предлага прием за една паралелка за професионално образование. Съотношението на профилираните към професионалните паралелки е 5 към 12. Профилираните паралелки са с една по-малко за следващата година, а броят на паралелките за професионално образование с една повече. В предложението за община Кюстендил са включени 6 паралелки за професионално образование по специалности.
416 са планираните места за община Дупница за прием
в дневна форма на обучение и дуална система на обучение с 5-годишен срок на обучение. Прогнозният брой ученици в седми клас са 409. От тях от община Дупница – 398, а от община Бобошево – 11, т.е. планираните места за прием са със 7 повече. Съотношението на профилираните към професионалните паралелки е 5 към 11. Броят на предложените паралелки за професионално образование в дуална система на обучение е 1, т.е. с 1 по-малко от предходната учебна година.
Броят на планираните места за прием в дневна форма на обучение с 5-годишен срок на обучение в училищата в община Бобов дол е 52. Прогнозният брой ученици в седми клас е 44, т.е. планираните места за прием са със 7 повече. Съотношението на профилираните към професионалните паралелки е 1 към 1, т.е. 50% на 50%.
За община Кочериново броят на планираните места за прием в 1 профилирана паралелка в дневна форма на обучение е 26. Прогнозният брой ученици в седми клас е 25 (от община Кочериново 19, от община Рила 6).
За община Сапарева баня броят на планираните места за прием в 2 паралелки за професионално образование в дневна форма на обучение с 5-годишен срок на обучение е 52. Прогнозният брой ученици в седми клас е 53, т.е. планираните места за прием са с 1 по-малко от прогнозния брой ученици.
Заседанието води председателят на постоянната комисия, областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Взеха участие също неговият заместник Валентина Караганова, експерти от РУО и ОА, началникът на РУО – Кюстендил Мая Стойчева-Николова, дирекция „Бюро по труда“, директори на училища, представители на бизнеса, на работодателски и търговски организации.