„Спешният“ ремонт на Гейзера държи заключена емблемата на Сапарева баня от месеци. Мястото е опасано с огради, ленти и предупредителни надписи.
Площадното пространство е любимо за разходки и снимки на гостите на Сапарева баня. До 28 май тази година.
Тогава се случи голяма авария на сондажа. Заради спукване на тръба от строя излезе не само видимият и атрактивен за туристите минерален извор, но и цялата подземна система. Тя осигурява захранването с минерална вода на хотели и отоплението на сградите на детската градина, училището и Общинска администрация.
Почти три месеца след аварията цялото пространство около Гейзера приличат на строителна площадка. Само носещият се из въздуха специфичният мирис напомня за красотата на най-горещия минерален извор на Балканите. Мястото е обезопасено с огради и са прокарани наземни тръби, които осигуряват захранването на хотелите с минерална вода.
Този байпас е спасил сезона на хотелите, но пък попречил на Общината да действа в спешен режим, от какъвто всъщност обектът се нуждае.
„Аварията стана на 28 май. А от Басейнова дирекция дойдоха на проверка на 10 юни, като не пожелаха да влязат в подземието от страх да не пострадат от изригванията на гореща вода. Към тази дата ние вече бяхме осигурили връзката и заключението беше, че няма проблем с подаването на вода. Така от Министерство на околната среда и водите, базирайки се на оценката на Басейнова дирекция, ни изпратиха писмо, че Общината трябва да предприеме действия за въвеждането на обекта в изправност, но по общия ред. Според държавата, именно заради направената от нас връзка, ситуацията вече не можеше да се разглежда като спешна. Така се стигна до провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки, който, както знаете, има дълги срокове и тромави процедури. Добре, това е законът и той трябва да се спазва, но в случая ние имахме нужда от държавна подкрепа и бързи действия.
Дебело подчертавам, че минералният извор и сондажът са изключителна държавна собственост.
Община Сапарева баня има концесия за ползването на водата. Но стана така, че Общината трябва да действа и да търси варианти да се справи с тази ужасно тежка авария. И то без подкрепа от държавата.
Реално през всичките тези месеци има риск за хората – отговорността някой да не пострада е наша, губи се вода, губи се и време. Ние нямаме алтернатива за отопление на училището и детската градина и моето лично притеснение дали ще се справим с ремонта преди зимата расте всеки ден.
Другият интересен момент е, че в България има една единствена фирма, която се занимава с такава дейност. Тя се яви на първата процедура по ЗОП, но беше единствен кандидат. Така се наложи да насрочим втора процедура за набиране на оферти, а то няма кой друг да дойде и да се наеме с ремонта“, обясни за largoto.bg кметът на Сапарева баня Калин Гелев.
Фирмата е работила на сондажи и каптажи във Велинград. Там водата е с температура от около 70 градуса, а
в Сапарева баня ще се работи под избликваща на няколко секунди под голямо налягане гореща вода – 103 градуса.
„Ние сме подготвили обекта за започване на същинската работа. Категорично казвам, че Общината направи в пъти повече от това, което й е работа – пак казвам, че собствеността на сондажа е държавна. Направихме го, защото от Гейзера зависи и туристическия сезон, и отоплението на училището и детската градина. За Общинска администрация все ще се справим, но какво ще стане с децата и учениците, ако не сме готови до зимата? И да, аварията доведе до това най-хубавото място – лицето на Сапарева баня, цяло лято да посреща гостите с грозна язва. А хората не знаят кое чия собственост е, питат се защо кметът е оставил така нещата.
Иначе нужните средства сме ги осигурили – 110 000 лв.
Надявам се фирмата да започне работа през септември и да се справи възможно най-бързо“, каза още Гелев.
103-градусовата минерална вода на Гейзера изригва с висок до 18 метра стълб на всеки 5-6 секунди.
Изграденият в момента байпас е от наземни тръби, които отвеждат горещата минерала вода до резервоар, откъдето тя се подава към хотели.
Щом резервоарът се напълни водата започва да се излиза „в полето“, както каза Гелев. Затова се налага през нощите да има пазачи, които се осигуряват от Общината.
„През цялото време треперя да не стане някоя беля и някой човек да се изгори. За щастие, до момента нямаме инциденти, но притеснението и за това е денонощно. Просто бяхме оставени сами да се справим. Може да не се справяме идеално – да, грозно е, но правим всичко по силите си, та и повече“, посочи още кметът на Сапарева баня.
Оптимистичният сценарий е втората процедурата по ЗОП да бъде проведена в следващите две седмици и ремонтните работи да започнат през септември.